آرمان ملی/متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با «آرمان ملی»:

  موضوع مسمومیت سریالی دانش‌آموزان به شهرهای مختلف کشور کشیده شده است. تحلیل و ارزیابی شما از دلایل این اتفاقات چیست؟
 در شرایط کنونی افکار عمومی جامعه نیز به دنبال این سوال است که چرا در حالی که این ماجرا از سه ماه قبل در قم آغاز شد امروز به شهرهای دیگر کشیده شده و هنوز پاسخ روشنی برای دلایل آن عنوان نشده است. در شرایط کنونی آمار مسمومان افزایش پیدا کرده و به همین دلیل نیز نگرانی‌ها در جامعه افزایش پیدا کرده است. در روزهای  اخیر کار به تهران نیز کشیده شده و برخی از مدارس در تهران با این مسأله مواجه بوده‌اند. امروز این موضوع به یک مسأله مرتبط با امنیت ملی تبدیل شده و باعث نگرانی خانواده‌ها و مردم شده است.نکته مهمی که وجود دارد این است که چرا این ماجرا از ابتدا در نطفه خفه نشد و مسببان این ماجرا در همان ابتدا بازداشت نشدند. به هر حال انتظار جامعه این است که در چنین شرایطی مسئولان اقدامات جدی‌تری برای عدم گسترش این موضوع داشته باشند و اجازه ندهند نگرانی مردم و جامعه بیشتر شود.


 برخی معتقدند این اتفاقات بر اساس برخی عقاید منحرف مذهبی صورت می گیرد. این موضوع به چه اندازه می تواند صحت داشته باشد؟
 بله؛ این موضوع توسط آقای میبدی یزدی عنوان شده بود که گروهی موسوم به«هزاره گرا» در پشت پرده این ماجرا هستند. با این وجود تا زمانی که دلیل اصلی این ماجرا مشخص نشود چنین اظهارنظرهایی بیشتر براساس حدس و گمان است. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که مسببان اصلی این ماجرا باید هرچه سریع‌تر شناسایی و دستگیر می‌شدند تا کار به اینجا نرسد. اگر پشت پرده این مسائل یک تفکر زن ستیز قرار دارد باید هرچه زودتر جنبه‌های مختلف آن افشا شود. به هر حال وجود چنین تفکراتی در جامعه می تواند در زمینه‌های مختلف چالش ایجاد کند. نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که برخی از مسئولان پشت پرده این ماجرا را به دشمن و توطئه خارجی ارتباط داده‌اند.  اما باید عنوان کرد که ما با دشمن داخلی نیز مواجه هستیم. دشمن داخلی به مراتب از دشمن خارجی خطرناک‌تر است. کسانی که پشت پرده این ماجرا هستند  یا کسانی هستند که دارای افکار متحجر و زن‌ستیز هستند و یا کسانی هستند که افکاری مانند این گروه دارند و به تعبیر من دوستان نادان هستند. براساس حدس و گمان نمی‌توان در این زمینه اظهار نظر کرد و باید هرچه زودتر پشت پرده این ماجرا مشخص شود.


 چرا در این ماجرا هنوز به صورت دقیق مشخص نیست چه کسانی اقدام به مسموم کردن دانش‌آموزان کرده‌اند؟
 شورای امنیت کشور در سال1360 تشکیل شد و رسالت اصلی این شورا این بود که نسبت به اتفاقات سیاسی،اجتماعی و امنیتی که افکار عمومی جامعه را به خود درگیر می‌کند و التهاب ایجاد می‌کند بررسی‌های لازم را انجام بدهد و نتایج را به اطلاع افکار عمومی جامعه برساند. مسئولیت این شورا برعهده وزیر کشور است و ایشان باید گزارش‌های لازم را به مردم اعلام کند. در مرحله بعدی نیروی انتظامی قرار دارد. سردار رادان نیز به‌تازگی عنوان کرده بودند که نیروی انتظامی مسئول امنیت عمومی کشور است. به همین دلیل در مرحله نخست نگاه‌ها با سمت نیروی انتظامی است که در این زمینه چه اقداماتی انجام داده و در آینده انجام خواهد داد. انتظار مردم این است که در چنین شرایطی که جامعه با ناامنی و ناامنی فکری مواجه شده نیروی انتظامی به صورت جدی‌تری به موضوع ورود کند و نتایج را به مردم اعلام کند. البته وظیفه نیروی انتظامی گسترده است و به همین دلیل باید این شرایط را نیز در نظر گرفت و با این وجود نیروی انتظامی باید در مرحله نخست به موضوعاتی ورود کند که از حساسیت بیشتری برای افکار عمومی جامعه برخوردار است. امروز جامعه به دلیل اتفاقاتی که در مدارس دخترانه رخ داده ملتهب شده و اغلب اخبار رسانه‌ها درباره ابعاد جدید این ماجراست. واقعیت این است که ماجرای مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در جامعه نگرانی و تشویش ایجاد کرده و به مهم ترین مسأله کشور تبدیل شده است. شرایط به شکلی است که امروز مسأله مهم‌تری از این موضوع وجود ندارد. در شرایط کنونی والدین به شدت نگران سلامتی فرزندان خود هستند؛ فرزندانی که حاصل عمر و تلاش آنها هستند. به همین دلیل نگرانی در بین خانواده‌ها روز به روز در حال بیشتر شدن است. والدین باید با خیال آسوده فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. اگر ما خود را جای والدینی قرار بدهیم که به آنها اطلاع می‌دهند فرزند آنها توسط عده‌ای در مدرسه مسموم شده و به بیمارستان انتقال داده شده‌اند چه حالی به ما دست خواهد داد. در شرایط کنونی بسیاری از والدین در چنین شرایطی قرار دارند و نسبت به سلامتی فرزندان خود نگران هستند. اگر واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم متوجه می‌شویم که نگرانی این خانواده‌ها بجاست و انتظاری که از مسئولان دارند نیز بجاست.


 برخی مسموم کردن دانش آموزان در مدارس را  به اعتراضات اخیر و نوع فعالیتی که برخی دانش آموزان در این اعتراضات داشتند ارتباط می‌دهند؟
 طرح این مسائل در شرایطی که گمانه‌زنی‌های زیادی درباره این ماجرا به وجود آمده طبیعی است. به هر حال در چنین شرایطی حدس و گمان‌های زیادی زده می‌شود و تحلیل‌های مختلفی از سوی افراد متفاوت ارائه می‌شود. اینکه برخی این ماجرا را به اعتراضات اخیر منتسب می‌کنند نیز از جمله همین حدس و گمان‌هاست. در شرایط کنونی اینکه دلیل این ماجرا چیست در اولویت نیست، بلکه آنچه در اولویت است شناسایی این افراد و مشخص شدن کسانی است که به صورت سازمان یافته دست به چنین اقداماتی زده‌اند. در شرایط کنونی مهم نیست که این گروه چه تفکراتی دارند و چگونه فکر می کنند و بلکه آن چیزی که حائز اهمیت است شناسایی و دستگیری آنهاست. مردم نیروی انتظامی را متولی برقرار نظم و امنیت در جامعه می‌دانند و به همین دلیل در شرایط کنونی نیز انتظار دارند نیروی انتظامی هرچه زودتر عاملان این اتفاقات را شناسایی کند و اهداف آنها را برای مردم مشخص کند. برخی نمایندگان مجلس که در این زمینه جلسه تشکیل داده‌اند به دنبال این بوده‌اند که نوع گازی که برای مسمومیت دختران از آن استفاده شده چه بوده است؟ این موضوع مهم نیست که از چه گازی برای مسمومیت دانش آموزان دختر استفاده شده  و بلکه مهم این است که هرچه زودتر پشت پرده ماجرا مشخص شود و کسانی که اقدام به چنین کاری کرده‌اند هرچه زودتر شناسایی شوند.کسانی که دانش آموزان را مسموم کرده‌اند قطعا دوستان نادان هستند. نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که از زمانی که این ماجرا آغاز شده تاکنون دولت اقدام خاصی انجام نداده. این در حالی است که دولت باید تاکنون پشت پرده مسمومیت‌ها را مشخص می کرده  که این اتفاق رخ نداده است.


 چرا چنین اتفاقاتی در جامعه ما رخ می‌دهد؟ 
هرچه میزان آگاهی مردم از حقوق خود بیشتر باشد به همان میزان احتمال رخ دادن چنین مسائلی در کشور کمتر خواهد بود. ما هنوز نمی‌دانیم چه کسانی، با چه اهدافی و با چه نوع دیدگاهی چنین اقداماتی را در کشور انجام می‌دهند. با این وجود نکته مهم در این زمینه این است که این گونه اقدامات ناشی از جهالت است. این اقدامات نه با قوانین اسلامی همخوانی دارد نه با قوانین جاری و نه با اخلاق و وجدان.کسانی که چنین اقداماتی را انجام می‌دهند به خوبی به پیامدهای آن آگاهی دارند که این اقدامات چه پیامدهایی برای جامعه و دولت دارد. واقعیت این است که پشت پرده این ماجرا نوعی جهالت و نادانی وجود دارد. کسانی که چنین اقدامی را انجام می‌دهند اگر متوجه پیامدهای این اقدام بودند که به چه میزان به خانواده‌ها، افکار عمومی و وجهه  کشور در بین کشورهای جهان آسیب می‌زند دست به چنین کاری نمی‌زدند. جامعه‌ای که به دنبال توسعه و پیشرفت است قطعا با ایجاد هرج ومرج و به هم زدن آرامش افراد آن به هدف خود دست پیدا نمی‌کند. این در حالی است که در شرایط کنونی مسمومیت دانش‌آموزان دختر باعث ایجاد هرج و مرج در بین جامعه شده و آرامش روانی جامعه را مخدوش کرده است. اگر در جامعه امنیت وجود نداشته باشد و مردم آرامش نداشته باشند پیامدهای ناگواری متوجه جامعه خواهد شد. به همین دلیل هرچه زودتر باید پشت پرده این ماجرا برای افکار عمومی جامعه مشخص شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar