اکو ایران/ متن پیش رو در «اکو ایران» منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست.

بایدن و نتانیاهو در بحبوحه اعتراضات بر سر اصلاحات قضایی در اسرائیل، به مجادله با یکدیگر پرداختند.
بنا بر گزارش خبرگزاری الجزیره، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده به اسرائیل گفته است که «نمی‌تواند» به پیشبرد اصلاحات قضایی عمیقا بحث‌برانگیز - که اکنون در حالت تعلیق است و ماه‌ها ناآرامی را برانگیخته- ادامه دهد؛ اظهاراتی که باعث شد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بگوید که بر اساس فشار  از خارجی تصمیم نمی‌گیرد.
اظهارات بایدن در حالی بیان شد که مخالفان نتانیاهو را متهم می‌کردند که در تلاش برای افزایش بی‌رویه قدرت شخصی خود است که منجر به تظاهرات و اعتصابات فلج‌کننده در سراسر اسرائیل شد.
بایدن در جریان بازدید از ایالت کارولینای شمالی به خبرنگاران گفت: «من مانند بسیاری از حامیان قوی اسرائیل بسیار نگران هستم... آنها نمی توانند این راه را ادامه دهند، و من به نوعی این را روشن کرده ام». بایدن گفت: «امیدواریم که نخست وزیر [نتانیاهو] به گونه ای عمل کند که تلاش کند مصالحه ای واقعی به دست آورد، اما «نه فقط برای کوتاه مدت».
بایدن پیش از این در سخنانی در واشنگتن دی سی از کابینه نتانیاهو خواسته بود قانون بحث برانگیز اصلاحات قضایی را کنار بگذارد. او به خبرنگاران گفت:  «امیدوارم که آنها از آن دور شوند». بایدن همچنین در جواب به پرسشى دیگر گفت  در آینده نزدیک دعوتی از نتانیاهو برای سفر به آمریکا نخواهیم کرد.
با این حال، نتانیاهو به سرعت با انتشار بیانیه‌ای به اظهارات بایدن پاسخ داد. وی گفت: «اسرائیل کشور (رژیمی) مستقلی است که تصمیمات خود را بر اساس خواست مردم خود و نه بر اساس فشارهای خارج از کشور از جمله بهترین دوستان اتخاذ می کند».

نتانیاهو گفت که کابینه او در تلاش برای انجام اصلاحات «از طریق اجماع گسترده» است. نتانیاهو گفت: «من بیش از 40 سال است که بایدن را می شناسم و از تعهد دیرینه او به اسرائیل قدردانی می کنم».  او همچنین تاکید کرد اتحاد اسرائیل و آمریکا شکست ناپذیر است «و همیشه بر اختلافات گاه و بیگاه بین ما غلبه می‌کند».    

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar