دنیای اقتصاد/متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشارش در آخرین خبر به معنای تایید آن نیست

تحلیلگران معتقدند که حمله هواپیماهای بدون سرنشین به مسکو، رخنه‌های آشکار در دفاع هوایی این کشور را آشکار و آسیب‏پذیری پایتخت را روشن کرد. مارک کانسیان، مشاور ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی خاطرنشان کرد که ممکن است هواپیماهای بدون سرنشین تا مسکو شناسایی نشده باشند؛ چراکه پدافند هوایی روسیه بیشتر بر دفع سلاح‌های پیچیده‌تر متمرکز است.
 
پس از اینکه مسکو مورد هجوم یکسری حملات پهپادی قرار گرفت، یک مقام روسی مدعی شد که ایالات متحده اوکراین را تشویق می‌کند تا حملات «تروریستی» فرامرزی بیشتری را انجام دهد. در همین حال، کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که از حملات به داخل روسیه حمایت نمی‌کند و همچنان در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره این حادثه است.

به گزارش الجزیره، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا در سخنانی که در کانال پیام‌رسان تلگرامش منتشر شد، گفت: «اینها تلاش‌هایی برای پنهان کردن حقیقت، پشت عبارت «جمع‌آوری اطلاعات» است.» به گفته وی، این تشویق تروریست‌های اوکراینی است. روسیه مدت‌هاست که آنچه را «تلاش‌های دسته‌جمعی غربی‌ها» می‌خواند به راه‌اندازی جنگ نیابتی علیه مسکو از طریق حمایت از اوکراین با کمک‌های نظامی و مالی متهم کرده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز این حمله را که جنگ ۱۵ماهه اوکراین را به قلب روسیه رساند، «اقدام تروریستی» توصیف کرد. از سوی دیگر، اوکراین روسیه را به‌دلیل بمباران غیرنظامیان اوکراینی به «تروریسم» متهم کرده است؛ اتهاماتی که مسکو آن را رد می‌کند. یکی از دستیاران رئیس‌جمهوری اوکراین دخالت مستقیم کی‌یف در حمله هواپیمای بدون سرنشین به مسکو را تکذیب کرد، اما گفت که اوکراین از تماشای رویدادها لذت می‌برد و پیش‌بینی می‌کند که حوادث بیشتری از این دست در راه است.

برای انجام این کار طراحی نشده است
تحلیلگران گفتند که حمله هواپیمای بدون سرنشین به مسکو، رخنه‌های آشکار در دفاع هوایی این کشور را آشکار و بر آسیب‌پذیری پایتخت تاکید کرد. مارک کانسیان، مشاور ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی خاطرنشان کرد که بخشی از آن به این دلیل بوده که ممکن است هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند تا مسکو شناسایی نشده باشند؛ چراکه پدافند هوایی روسیه بیشتر روی دفع سلاح‌های پیچیده‌تر متمرکز شده است. کانسیان گفت: «آنها روی موشک‌ها، موشک‌های بالستیک، موشک‌های منطقه‌ای، هواپیماها، بمب‌افکن‌ها و نه پهپادهای کوتاه‌برد طراحی شده است. همان‌طور که می‌دانید پهپادها در ارتفاع بسیار پایین می‌توانند نزدیک به سطح زمین پرواز کنند. پدافند هوایی روسیه برای انجام این کار طراحی نشده است.»کانسیان گفت که ارتش روسیه احتمالا برخی از تجهیزات هوایی خود را از خط مقدم دور خواهد کرد تا به محافظت از مسکو کمک کند؛ اقدامی که باعث تضعیف نیروهای روسی در برابر حمله متقابل اوکراینی‌ها در داخل خاک اوکراین می‌شود.

او گفت: «این برای اوکراینی‌ها خوب است؛ به این معنا که آنها این سیستم‌ها را از خط مقدم اوکراین دور خواهند کرد.» این حمله که به سه ساختمان آپارتمانی آسیب جزئی وارد و دو نفر را مجروح کرد، خشم تندروهای روسیه را برانگیخت و به‌شدت از نیروهای نظامی به خاطر ناتوانی در محافظت از پایتخت - در فاصله بیش از ۵۰۰ کیلومتری از خط مقدم در اوکراین - انتقاد کردند.پوتین حمله به مسکو را تلاش اوکراینی‌ها برای ارعاب ساکنان آن قلمداد کرد. او گفت که پدافند هوایی مسکو همان‌طور که انتظار می‌رفت عمل کرد، اما اذعان کرد که حفاظت از یک شهر بزرگ یک کار دلهره‌آور است. رهبر روسیه گفت: «روشن است که برای تقویت پدافند هوایی چه کاری باید انجام شود - و ما این کار را انجام خواهیم داد.» ناظران نظامی گفتند پهپادهای مورد استفاده در این حمله نسبتا ساده و ارزان بودند؛ اما می‌توانستند تا ۱۰۰۰کیلومتر (۶۲۰ مایل) برد داشته باشند. آنها پیش‌بینی کردند که موارد بیشتری از این دست می‌تواند در آینده دیده شود.

زور بازو نشان دادن؟
برخی از ناظران کرملین خاطرنشان کردند که واکنش آرام پوتین که در تضاد با اظهارات خشم‌آلود شاهین‌های روسی است، نشان‌دهنده اعتقاد وی است که مردم از این حمله ناآرام نخواهند شد. تاتیانا استانوایا از موسسه کارنگی در تفسیری گفت: «پوتین بارها درباره صبر و استقامت قابل توجه مردم روسیه صحبت کرده است. مهم نیست که اوکراینی‌ها با یک حمله دیگر چقدر سرکشی می‌کنند، پوتین فکر می‌کند که می‌تواند نارضایتی عمومی از دولت را منحرف کند.»

 جیمز نیکسی، مدیر برنامه روسیه و اوراسیا در چتم‌هاوس، گفت که حملات هواپیماهای بدون سرنشین نشان از عزم فزاینده اوکراین برای انجام حملات در اعماق روسیه دارد و او پیش‌بینی کرد که حملات بیشتری انجام خواهد شد. نیکسی گفت: «این اولین و آخرین نیست. اوکراینی‌ها از جنبه‌های مختلف زور بازو نشان خواهند داد و احتمالا تا جایی که بتوانند پیش خواهند رفت. این یکی دیگر از بخش‌های بازی اوکراینی‌ها است که اطمینان حاصل شود که آنها فقط در زمین جنگ دفاع نمی‌کنند، بلکه می‌توانند برخی از حملات را نیز انجام دهند.» نیکسی خاطرنشان کرد، به‌رغم فراخوان‌های بلند بالا برای انتقام، ارتش روسیه نمی‌تواند کاری بیش از آنچه از زمان آغاز جنگ در فوریه۲۰۲۲ ترتیب داده است، انجام دهد.

نیکسی افزود: «واقعیت این است که روسیه در کارهایی که می‌تواند انجام دهد محدودیت‌هایی دارد. این کشور محدودیت‌هایی برای نیروی انسانی، محدودیت‌های مالی، محدودیت‌هایی برای مهمات توپخانه‌ای، موشک‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین و همه چیز دارد. آنها در حال حاضر تمام تلاش‌ها، تمام پول‌ها، تمام گنج‌ها و تمام خونشان را صرف جنگشان در اوکراین کرده‌اند.» هفته گذشته منطقه مرزی بلگورود روسیه هدف یکی از جدی‌ترین حملات فرامرزی از زمان آغاز جنگ قرار گرفت و دو گروه شبه‌نظامی طرفدار اوکراین مسوولیت آن را بر عهده گرفتند. این حملات همچنین خواستار تقویت مرزهای روسیه شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar