اکو ایران/ متن پیش رو در «اکو ایران» منتشر شده و انتشارش در «آخرین خبر» به معنای تایید آن نیست.

رسانه‌های دولتی ونزوئلا گزارش دادند که نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا روز دوشنبه وارد عربستان سعودی شد، این پادشاهی به گسترش روابط دیپلماتیک فراتر از اتحادهای سنتی غربی ادامه می‌دهد.
به نوشته پایگاه رویترز، خبرگزاری دولتی عربستان سعودی اعلام کرد که مادورو در فرودگاه جده مورد استقبال شاهزاده بدر بن سلطان، معاون فرماندار منطقه مکه و دیگر مقامات قرار گرفت.
مادورو آخرین دشمن ایالات متحده است که از عربستان سعودی بازدید می‌کند؛ سعودی‌ها در حال بازسازی اتحادها بدون رضایت و تأیید ایالات متحده، متحد دیرینه خود هستند. ریاض در ماه‌های گذشته روابط خود با ایران و سوریه را احیا کرده و همکاری‌ها با چین و روسیه را تقویت کرده است.
خبرگزاری عربستان دلیل سفر مادورو را اعلام نکرد، اما این کشور عضو اوپک در گذشته به دنبال هماهنگی با عربستان سعودی در موضوع کاهش قیمت نفت و تحریم‌های آمریکا بود. مادورو یک روز قبل از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده برای گفت‌وگو با رهبران سعودی به عربستان سفر کرده است.
از زمان روی کارآمدن جو بایدن، دولت آمریکا برای تشویق به گفتگو و مذاکره، برخی تحریم‌ها علیه ونزوئلا که بسیاری از آنها توسط دونالد ترامپ در کمپین فشار حداکثری اعمال شده بود را کاهش داده است؛ اما مذاکرات دوباره به بن‌بست خورد. ایالات متحده می‌گوید که تحریم‌ها علیه این کشور عضو اوپک را تنها در ازای گام‌های مشخص به سمت برگزاری انتخابات آزاد کاهش خواهد داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar