کیهان/متن پیش رو در «کیهان» منتشر شده و انتشارش در «آخرین خبر» به معنای تایید آن نیست

خبرنگار رادیو فردا در اسرائیل گزارش داد: مأمور اسرائیلی کشته شده در ایتالیا، از مقامات موساد و مسئول روابط موساد با تشکیلات اطلاعاتی خارجی بود.
 
«فرنوش رام» در وبسایت رادیو فردا نوشت: بسیاری از نیروهای حال حاضر و گذشته موساد، روز نهم خرداد در قبرستان بندر ‌اشکلون در ساحل دریای مدیترانه جمع شدند تا یک مأمور عملیات ویژه اسرائیل را به خاک بسپارند. مطالبی که رسانه‌های اسرائیل، همگی به نقل از مطبوعات ایتالیا منتشر کردند، در کنار اظهارات سربسته چند مقام پیشین موساد، به سرعت نام ایران را در ماجرای واژگونی یک قایق تفریحی در دریاچه مجّوره در شمال ایتالیا و غرق شدنِ منجر به مرگ این عضو موساد به میان کشید.
براساس خبر اولیه، گروهی زن و مرد در یک «جشن تولد» که آن را به روی قایق برگزار کردند، در نتیجه بالا آمدن ناگهانی آب و هوای طوفانی، به آب افتاده و چهار تن کشته شدند. همان روز اعلام شد که کشته‌ها یک اسرائیلی ۵۰ ساله، همسر روس کاپیتان قایق و یک زن و مرد ایتالیایی بودند.
مطالب بعدی رسانه‌های رم، حاکی است که سرنشینان آن قایق مأموران موساد و همتایان ایتالیایی آنها بودند که الیگارش‌های روسیه (ابرثروتمندان نزدیک به کرملین و ولادیمیر پوتین، رئیس‎‌جمهور روسیه) را به‌خاطر دیدارهای آنها با نمایندگان شرکت‌های ایرانی در این بخش از ایتالیا تعقیب کرده بودند.
این گزارش‌ها مدعی است نشست و برخاست ثروتمندان روس با نمایندگان ایرانی در این منطقه‌ برای تنظیم معاملات فروش پهپادهای ساخت ایران به روسیه انجام شده بود. به‌نوشته روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا، روس‌ها از حساب‌های بانکی واقع در سوئیس برای انتقال وجوه به شرکت‌های ایرانی استفاده کرده و تحریم‌ها علیه مسکو و تهران را دور زده‌اند. اطراف دریاچه مجّوره منطقه مورد توجه الیگارش‌های روسی است و اسرائیل و ایتالیا به‌عنوان دو کشور دوست که شراکت اطلاعاتی دارند، در تعقیب از نزدیک فعالیت این ثروتمندان روسی منافع مشترک دارند. یک ویلای خیره‌کننده در این منطقه توسط یک کلان‌ثروتمند روس خریداری شده بود اما خود او به‌ناگهان غیب شده است. این روزنامه توضیح بیشتری در این باره نداد. روزنامه لارپوبلیکا مدعی شد عملیات مجّوره با هدف جلوگیری از معامله در زمینه تسلیحات کشتار همگانی برای ایران انجام شد.

به گزارش خبرنگار رادیو فردا، روزنامه نیویورک‌تایمز نیز نوشت: مأمور اسرائیلی کشته شده مسئول روابط موساد با تشکیلات اطلاعاتی خارجی بود. به گزارش رسانه‌های ایتالیا، ۱۳ اسرائیلی و 8 ایتالیایی سرنشین قایق غرق شده بودند. دو ایتالیایی کشته شده کلاودیو آلونزی، مردی ۶۲ ساله و تیتسیانا بانوبی، زنی ۵۳ ساله عضو تشکیلات مخفی اطلاعاتی ایتالیا معرفی شده و نام زن
۵۰ ساله روس که همسر کلاودیو کارامیتی، کاپیتان قایق بوده و او نیز در آب غرق شد، آنیا بوژکووا ذکر شد.
روزنامه‌، ایل‌مساجرو، هم خبر داد که نیروهای اطلاعاتی اسرائیلی و ایتالیایی با هم ابتدا در یک هتل در نزدیکی فرودگاه میلان اقامت داشتند و در مأموریت کاری بودند.
براساس نوشته مطبوعات ایتالیایی، حضور مأموران موساد به روی قایق، برنامه‌ریزی نشده بود بلکه در آخرین لحظه صورت گرفت مخصوصا که آنها پرواز خود را هم درپی طولانی شدن جلسه‌ای که پیش از آن با مأموران اطلاعاتی ایتالیایی داشتند، از دست داده بودند. اسرائیل، ایتالیا، ایران و روسیه، درخصوص این گزارش‌ها سکوت کرده‌اند اما اسرائیل مرگ یک عضو موساد را تأیید کرد.
دفتر نخست‌وزیر اسرائیل‌، بدون ارائه توضیحات بیشتر، تأیید کرد که «مأمور میم.» عضو موساد در این رویداد کشته شده است. این بیانیه نوشت: «موساد یک دوست عزیز و یک عضو فداکار و حرفه‌ای را از دست داد؛ کسی که برای چند دهه زندگی خود را وقف امنیت کشور کرد». رام بن‌باراک، معاون پیشین موساد، به‌طور تلویحی تأیید کرد که «مأمور میم.» در مأموریت و «نه در تعطیلات» جان خود را از دست داد.
میشکا بن‌داوید، عضو پیشین موساد و نویسنده چند کتاب با مضامین جاسوسی، به روزنامه یدیعوت آحارونوت گفت: حتما دلیل واقعی‌تری از یک «جشن تولد» برای گردهم آمدن مأموران اطلاعاتی اسرائیل و ایتالیا وجود داشته است.
به‌نوشته رسانه‌های اسرائیل، با مرگ «مأمور میم.» که «موساد مانند خانواده دوم او بود» و پس از بازنشستگی‌اش در همین دوره اخیر کماکان در خدمت این سازمان مانده بود، «رازهای بسیاری هم با او خاک شدند». داوید بارنئا، رئیس‌موساد و یک دوجین دیگر از مقامات ارشد کنونی و پیشین این سازمان در آیین خاکسپاری او شرکت کرده بودند.
رادیو فردا به نقل از مطبوعات اسرائیل می‌افزاید: پلیس منطقه مجّوره همچنان در حال بررسی دلایل واژگونی قایق است، هر چند که این احتمال عنوان شده که شمار سرنشینان قایق بیش از حد بوده است. شاهدان عینی به رسانه‌های ایتالیا گفته بودند طوفانی شدن هوا، وزش باد و بارندگی ناگهانی مانع از نجات سریع غرق‌شدگان شد اما کاپیتان که قایق‌ خود را همواره به گردشگران اجاره می‌داد، می‌بایست از وضعیت آب‌وهوایی مطلع می‌بود.
به‌نوشته رسانه‌های اسرائیل، بازماندگان اسرائیلی حادثه سریعاً به کشورشان برگردانده شده و از دسترس پلیس ایتالیا دور شدند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar