اکو ایران/متن پیش رو در اکو ایران منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

 یک رسانه که مسائل منطقه را پوشش می‌دهد ادعا کرد رئیس‌جمهور ترکیه از عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان حمایت می‌کند.
 
یک رسانه که مسائل منطقه را پوشش می‌دهد ادعا کرد رئیس‌جمهور ترکیه از عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان حمایت می‌کند.
 
منابع آگاه به میدل‌ایست آی گفتند که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه در جریان نشستی پشت درهای بسته با تحلیل‌گران و روزنامه‌نگاران در نیویورک گفته که ترکیه از تلاش‌های اخیر برای عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی حمایت می‌کند.

به گفته دو منبع حاضر در این نشست، رئیس‌جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی گفت: ترکیه به تلاش‌های عادی‌سازی بین دو طرف به دیده مثبت می‌نگرد.

برای ماه‌ها، واشنگتن تلاش‌ها برای دستیابی به توافقی بین عربستان سعودی و اسرائیل که به روابط رسمی بین دو طرف منتهی شود را رهبری می‌کند.

عربستان سعودی از سال 2002 بر اساس طرح صلح عربی که خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه به پایتختی بیت المقدس شرقی است، پیشنهاد عادی سازی روابط با اسرائیل را رد کرده است.

یک منبع ترکی آشنا با تفکر آنکارا در گفت‌وگو با به میدل‌ایست آی مدعی شد که ترکیه طرفدار کاهش تنش در منطقه است. این منبع ادعا کرده: «حمایت کنونی ترکیه از عادی‌سازی فقط ادامه و بازتاب این سیاست کلی است. عادی‌سازی می‌تواند به اهرمی سیاسی برای سوق دادن اسرائیل به رفتار باثبات‌تر در منطقه تبدیل شود».

ریاض در ازای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو، ضمانت‌های امنیتی از سوی ایالات متحده، کمک به توسعه برنامه هسته‌ای غیرنظامی و محدودیت‌های کم‌تر در فروش تسلیحات آمریکا را می‌خواهد. در حالی که تصور نمی‌شود موضوع فلسطین در این توافق محوری باشد، یکی از اجزای این توافق شامل منافع احتمالی برای فلسطینی‌ها می شود.

این منبع ترکیه‌ای ادعا کرد که این توافق ممکن است تأثیر مهمی بر تل‌آویو برای تحت فشار قرار دادن آنها در مورد مسئله فلسطین باشد. این منبع گفت: «این می تواند ترکیه را در روابط خود با اسرائیل راحت کند، زیرا احتمالا تنش کم‌تری با فلسطینی‌ها ایجاد می‌کند، زیرا آنکارا خود را ملزم می‌داند که هر زمان که اسرائیل علیه فلسطینی‌ها اقدام می‌کند، پاسخ دهد.»

یک گزارش رسانه‌ای سعودی در آخر هفته مدعی شد که ریاض به دلیل خشم نسبت به کابینه راست افراطی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، مذاکرات با اسرائیل را متوقف می‌کند. با این حال، وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه این گزارش را به سرعت و شدیدا تکذیب و در شبکه اجتماعی X نوشت: «مذاکرات ادامه دارد و ما مشتاقانه منتظر گفتگوهای بیشتر با هر دو طرف هستیم».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar