اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

یونس همیالی| با شکست حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور امریکایی در فینال 86 کیلوگرم رقابت‌های جهانی 2023 بلگراد واقعیت‌های کتمان‌ناپذیری به تصویر کشیده شد. در این بین تصورات سابق زیر چرخ‌های سنگین ارابه‌ بی‌رحم نتایج مضمحل شد و تأکید تازه‌ای بر این باور ارایه کرد که حل این مشکل بزرگ از توان کادر فنی خارج شده است.

 در نهایت مشخص شد که کادر فنی با ارائه حرف‌‌های دهن‌پرکن و برنامه‌ریزی ویترینی نمی‌تواند مشکلات را در عمل مدیریت کند. در نتیجه باید تفکر و دیدگاه‌های پیاده‌سازی شده مورد بازنگری قرار بگیرند. باید مشخص شود که چه بخشی‌هایی از مسیر به اشتباه طی شده است. در این بین با فرافکنی و آسمان به ریسمان بافتن و منتسب کردن نتیجه شکست به عوامل دیگری جز خود، کمکی به حل مشکلات نخواهد کرد. 


البته این جدال همیشگی را به صورت کلی و یکجا نمی‌توان تجزیه و تحلیل کرد. پس باید آن را به قطعه‌های کوچک‌تری از یک پازل بزرگ مبدل و آنالیز کرد. به این صورت متوجه خواهیم شد چه ضعف‌هایی در بُعد فنی، روحی و آمادگی جسمانی در کشتی حسن یزدانی وجود داشته است. این طبیعی است که وقتی تیم در یک رقابت معتبر بین‌المللی عملکرد رضایت‌بخشی از خود نشان نداده است، بیشترین هجمه و انتقادها به سمت کادر فنی روانه می‌شود. در این میان برای کسی اهمیتی ندارد که اساسا نحوه آموزش مربیان در کشور چگونه بوده است و آیا آنها بر اساس شایسته‌سالاری وارد این جایگاه ارزشمند شده‌اند و از شاخصه‌های دانش کافی برخوردارند یا تنها براساس روابط و لابی‌گری با پیشینه‌ نه چندان فاخر به این مسند رسیده‌اند؟ در سالن اشتاک آرنا چشم‌ها به تمام زوایای پنهان نبردها می‌چرخید اما در بیشتر مواقع تاکتیک رهایی‌بخش برای خروج کشتی‌گیران کشورمان در مقابل حریفان تا بن دندان مسلح از سوی کادر فنی دریافت نمی‌شد. همچنین ضریب خطای آنها برای جلو بردن اهداف کشتی‌گیر بسیار هولناک نشان می‌داد و تاوان این اشتباه‌های متوالی باعث نرسیدن تعداد زیادی کشتی‌گیر به سکوهای سه‌گانه و شکوفا نشدن ظرفیت‌ها بود. این شکست‌ها نشان داد اتخاذ برنامه تاکتیکی درست برای موفقیت وجود نداشت اما برخی با پیش کشیدن بحث‌های انحرافی، آدرس غلط دادن و گمراه کردن افکار عمومی خواستند به جای عمل کردن به وظیفه خود طوری القا کنند که انگار در این آوردگاه هیچ مشکلی از سوی کادر فنی وجود نداشته است. اگر رسیدن به مسیر مطلوب در المپیک پاریس برای رییس فدراسیون مدنظر است باید هدفمند و سنجیده در جایگزینی بعضی از افراد کادر فنی تصمیم گرفته شود.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar