آرمان امروز/متن پیش رو در آرمان امروز منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

در ماه‌های اخیر همانند دیگر سال‌های منتهی به انتخابات همه تلاش می‌کنند تا شورای نگهبان را در مورد رد صلاحیت‌ها به نرمش دعوت کنند، تا شاهد حضور چهره‌های مختلف سیاسی در رویدادی مانند انتخابات مجلس باشیم. از این رو فعالان سیاسی همواره چانه‌زنی را برای نرم کردن شورا به‌کار می‌برند ولی انچه دراین دوره انتخابات بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است چهره‌های اصولگرایی هستند که تلاش می‌کنند تا میدان را برای حضور جریان اصلاحات باز کنند.

همچنین برخی از فعالان سیاسی معتقدند که تندروها برای حذف رقیب‌های سیاسی از کانال‌های شورای نگهبان استفاده می‌کنند. در ادامه برخی از اظهارات اصولگراها که شورای نگهبان را مخاطب قرار می‌دهند اشاره خواهیم کرد.

«محمدرضا باهنر»، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به نقشه برخی از جناح‌های تندرو برای حذف رقبای انتخاباتی گفت: « آقایان محترم شورای نگهبان برای رسیدگی به صلاحیت‌ها ۳ واژه دارند یک می‌گویند احراز صلاحیت، دوم می‌گویند احراز عدم صلاحیت، سوم می‌گویند عدم احراز صلاحیت یعنی می‌گویند افرادی را ناصالح نمی‌دانند ولی صلاحیت او را هم احراز نکردیم. در حالی که من معتقدم در اینجا باید شورای نگهبان کمی با سعه‌صدر برخورد کند. اگر واقعاً سند و مدرکی علیه فردی هست به آن تکیه شود و گرنه در زمان انتخابات طومارهای زیادی علیه افراد نوشته می‌شود، شایعه‌های زیادی درست کنند و نامه‌های مردمی هم به دستگاه‌های نظارتی می‌نویسند که عموماً این موضوع به خاطر رقابت‌های غیر ضروری سیاسی است و این اسناد عموماً اصالت ندارد.

متاسفانه برخی از عزیزان سیاسی هم فکر می‌کنند که رقبای خود را با قدرت شورای نگهبان از صحنه خارج کنند در حالی که رقیب باید با رقابت و پای صندوق رأی برد و اگر قرار باشد رقبا را بگیرند و دست و پایش را ببندند، این بردن و پیروز شدن معنا ندارد؛ بنابراین باید رقبا را به رسمیت بشناسیم. البته عرض کردم رقبایی که در چهارچوب نظام می‌خواهند فعالیت بکنند و این هم از مسائلی است که باید به آن دقت شود و من انشاالله امیدوار هستم. در عین حال برای مشارکت انتخابات پیش رو البته اعدادی گفته می‌شود.»

«مصطفی پورمحمدی»، دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز در نامه‌ای سرگشاده با عنوان درد نامه ضمن تاکید بر عمل به سخنان امروز رهبر معظم انقلاب مسایلی را پیرامون حاشیه‌های ماجرای بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان مطرح کرد. در بخشی از نامه آمده است: «متأسفانه جریان بررسی صلاحیت‌ها و حواشی آن، بیش از هر مجموعه و فرد، ساحت شورای محترم نگهبان را مخدوش ساخته است؛ در حالی که به حفظ حریم آن جایگاه سخت نیازمندیم.

باید صادقانه و دردمندانه بگوییم که این سازوکار رسیدگی ها و پیامدهای آن، بیش از آنکه به افراد ذی حق و خانواده هایشان آسیب برساند و به آنها ظلم و جفا کند، ظلم و جفایی به مراتب سهمگین تر در حق نظام جمهوری اسلامی، حضرت امام و مقام معظم رهبری بوده و هست. نظامی که در بیانات امام و رهبری با این استحکام، صلابت، طهارت و جامعیت دیده و شناخته می شود، در گیر و دار رفتار ناآگاهانه ما و سازوکارهای معیوبِ قانونی و رویه های متضاد و سلیقه ای، مخدوش شده و متأسفانه نسل ما را سوژه بدگویی، بدخواهی و کینه توزی بداندیشان و بدخواهان کرده است.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar