آخرين خبر/ کرونا آمد و همه را خانه‌نشين کرد. با آمدن کرونا آسيب‌هاي به جامعه و مردم وارد شد که جبران آن‌ شايد سال‌ها به طول بيانجامد. در اين ميان کودکان به سبب روحيه لطيفي که دارند بيشتر در معرض خطر قرار مي‌گيرند. اگر کودکان و والدين آن‌ها با نحوه مواجهه صحيح با اين ويروس آشنا باشند بهتر مي‌توانند در برابر تهديدهاي پيش رو خود را حفظ کنند. اما چگونه مي‌توان از طريق بازي‌هاي ويدئويي و کتاب‌هاي تعاملي کودکان را براي رويارويي بهتر با کرونا آماده کرد؟ اين‌ سوالي است که در اين مطلب به آن پاسخ داده مي‌شود. اگر شما هم چنين دغدغه‌اي داريد تا انتهاي اين مطلب با ما همراه باشيد تا با معرفي و بررسي بازي ويدئويي “حبه کرونا نميگيره” پاسخ سوال خود را دريافت کنيد.


درخواستي براي رهايي از محدوديت‌هاي کرونايي
 پيش از شروع بحث به اين گفتگوي مادر و فرزند خوب توجه کنيد:

+ فرزند: خسته شدم ديگه حوصله‌ام سر رفت پس کي مي‌تونيم بريم پارک. همش تو خونه بايد بازي کنم

– مادر: هر وقت کرونا بره قول ميدم ببرمت پارک

+ فرزند: پس اين کرونا کي ميره هر وقت سوال مي‌کنم همين جواب رو ميدي

– مادر: نمي‌دونم مامان جان چه سوال‌هايي مي‌پرسي

+ فرزند: اصلا اين کرونا چي هست که يک دفعه پيدا شده؟

– مادر: کرونا يک ويروسه عزيزم که بايد مراقب باشي سراغت نياد

+ فرزند: يعني چي؟ بايد چه کار کنم؟

– مادر: اگر بهداشت رو خوب رعايت کني کرونا نمي‌گيري مثلا نبايد جاهاي عمومي مثل پارک بريم

+ فرزند: باز هم که ميگي نبايد بريم پارک. پس من چه کار کنم؟

اين ديالوگ کوتاه بين مادر و فرزندي که از خانه‌نشيني در دوران کرونا خسته شده و به دنبال راه فرار مي‌گردد، حکايت بسياري از خانواده‌هاي امروزي است که گرفتار اين ويروس منحوس شده‌اند. ويروسي که آثار مخرب جسمي و روحي فراواني در زندگي افراد به ويژه کودکان به دنبال دارد.

 آثار مخرب کرونا روي کودکان
خانه‌نشيني در دوران کرونا از لحاظ جسمي باعث کاهش فعاليت‌هاي بدني، تاثير منفي روي تناسب اندام، بروز مشکلات قلبي و تنفسي و افزايش وزن افراد مي‌شود. علاوه بر جسم، سلامت روان مردم نيز در اين دوران به طور جدي آسيب مي‌بيند. افزايش استرس، اضطراب، ترس، وسواس بيش از حد و بي‌انگيزگي از جمله اين آسيب‌ها هستند. از آنجا که کودکان از لحاظ جسمي و روحي ضعيف هستند و مهارت کافي براي مقابله با اين تهديدها را ندارند بيشتر در معرض خطر قرار مي‌گيرند. لذا والدين نقش ويژه‌اي در نحوه مواجهه فرزندان خود با اين شرايط دارند.

 سرگرمي کودکان در دوران قرنطينه
راهي براي سرگرمي کودکان در دوران کرونا
با حذف تفريحات خارج از منزل در دوران کرونا، پدرها و مادرها بايد با انجام بازي‌هاي گوناگون، جايگزين مناسبي براي سرگرمي فرزندان خود انتخاب کنند تا انرژي و هيجان کودکان به طور صحيح تخليه شود. همچنين والدين بايد به زبان ساده در مورد کرونا با فرزندانشان صحبت کنند و نحوه مواجهه صحيح با اين ويروس را به آن‌ها بياموزند. اگر بزرگترها نکات بهداشتي را به شيوه‌اي جذاب و متناسب با سن کودکان به آن‌ها آموزش دهند مي‌توان به کنترل عوارض ناشي از کرونا در جامعه اميدوار بود. يکي از شيوه‌هاي مناسب براي کاهش آثار مخرب کرونا، استفاده از بازي‌هاي ويدئويي و کتاب‌هاي تعاملي است. اين ابزار فناوري نه تنها شرايط سرگرمي کودکان را فراهم مي‌کند بلکه مي‌توان از طريق آن‌ها حقايق کرونا و مسائل بهداشتي را با زبان کودکانه آموزش داد.

معرفي ساده کرونا به کودکان با يک بازي
 حبه انگور داره دستاشو ميشوره
بازي “حبه کرونا نميگيره” محصول استوديو بازي سازي بهشت است که در قالب يک کتاب تعاملي به موضوع کرونا مي‌پردازد. اين محصول که براي تلفن همراه و سيستم عامل اندرويد تهيه شده است کرونا را با زبان ساده به کودکان معرفي مي‌کند. آن‌ها در اين بازي ويدئويي با زمان به وجود آمدن کرونا و نحوه شيوع آن در کشور آشنا شده و ياد مي‌گيرند براي مقابله با اين ويروس مرموز چه اقداماتي بايد انجام دهند. اقداماتي مانند شستن دست‌ها با آب و صابون، رعايت فاصله مطمئنه، آشنايي با خوراکي‌هاي مفيد و غير مفيد در  دوران کرونا. از آن‌جا کودکان بازيگوش هستند و کمتر به نصيحت بزرگترها در هنگام مواجهه با همسالان خود گوش مي‌دهند، اين نکات بهداشتي در قالب بازي ملکه ذهن آن‌ها خواهد شد.

 شخصيت هاي اصلي بازي حبه کرونا نميگيره
شخصيت‌هاي اصلي بازي
اين بازي بر خلاف بازي “به من دست نزن” که چندين شخصيت در آن نقش‌آفريني مي‌کردند، دو کاراکتر بيشتر ندارد. يکي “حبه انگور” و ديگري “بابا بزي”. اما شخصيت اصلي داستان “حبه انگور” است که در بازي “به من دست نزن” نيز نقش اول را ايفا مي‌کرد. “بابا بزي” يعني پدر “حبه انگور” با اشاره به ويژگي‌هاي کرونا، به فرزند خود توضيح مي‌دهد که چگونه اين ويروس به بدن انسان آسيب مي‌رساند. در ادامه ۴ راه حل مهم براي مقابله با کرونا ارائه مي‌شود و “بابابزي” ضمن توصيه‌هاي بهداشتي، با پاسخ به سوالات “حبه” او را براي رعايت هر چه بهتر مسائل بهداشتي راهنمايي مي‌کند.


 مهمترين نکته قوت بازي
موضوع داستان بازي ويدئويي “حبه کرونا نميگيره” چالشي‌ترين مساله‌اي است که اين روزها مردم کشورهاي مختلف با آن دست و پنجه نرم مي‌کنند. با توجه به محسوس بودن اين موضوع در جامعه، راحت‌تر مي‌توان در قالب کتاب تعاملي کودکان را با ويروس کرونا آشنا کرد. چرا که بچه‌ها روزي چند بار از زبان بزرگترها و يا برنامه‌هاي راديو و تلويزيون کلمه کرونا رو مي‌شوند و يا برنامه‌هاي مرتبط با آن را مي‌بينند. پس مي‌توان گفت بازي “حبه کرونا نميگيره” از لحاظ محتوايي، موضوع بسيار مهمي را انتخاب کرده است. شايد اين مساله مهمترين نکته قوت اين بازي ويدئويي باشد.

محتواي منسجم و مرتبط
در بخش محتوا، اطلاعات لازم در مورد کرونا به صورت منسجم و مرتبط با هم در اختيار مخاطب قرار مي‌گيرد يعني کودکان با ديدن اين کتاب تعاملي با کليت ويروس کرونا آشنا شده و بدون هيچ‌گونه سردرگمي مطالب آموزشي را فرا مي‌گيرند. به عبارت ديگر اين بازي ويدئويي از دادن اطلاعات اضافي و پراکنده که سودي براي مخاطب ندارد، پرهيز کرده است. بنابراين نه تنها محتواي داستان به صورت خلاصه و مفيد در اختيار کودکان قرار مي‌گيرد بلکه نگراني خانواده‎‌ها در مواجهه با ويروس کرونا را کاهش مي‌دهد.

بازي چگونه و از کجا شروع مي‌شود؟
در صفحه اول بازي، تصويري از حرکت ذرات ويروس کرونا همراه با موسيقي براي مخاطب نمايش داده مي‌شود. “حبه انگور” به صورت مجهز همراه با ماسک به جنگ کرونا مي‌رود و با گفتن جمله “سلام بزن بريم” مخاطب را به بازي دعوت مي‌کند. از ديگر امکاناتي که در صفحه اول براي کاربران تعبيه شده است مي‌توان به راه‌هاي ارتباطي استوديو بازي سازي بهشت اشاره کرد که به صورت دکمه‌اي در بالا و سمت چپ صفحه قرار دارد. لينک‌هاي ارتباطي بيشتر براي والدين درنظر گرفته شده و آن‌ها مي‌توانند ميزان رضايت خود از بازي را اعلام کنند و هرگونه انتقاد و پيشنهاد را به سازنده بازي انتقال دهند. همچنين کاربران اجازه دارند پيش از شروع بازي، آن را براي دوستان خود ارسال کنند. يکي ديگر از بخش‌هاي ويژه اين کتاب تعاملي، انتخاب محصول قبلي استوديو يعني بازي “به من دست نزن” است که مخاطب با فشردن تصوير اين بازي نسبت به نصب آن اقدام مي‌کند.

 جذابيت‌هاي بازي “حبه کرونا نميگيره”
بازي موبايلي “حبه کرونا نميگيره” گرافيک و طراحي بسيار ساده‌اي دارد اما به خوبي از جلوه‌هاي چندرسانه‌اي براي افزايش جذابيت بازي استفاده مي‌کند. به عنوان مثل حرکت گل‌ها همراه با وزش باد، چرخش خورشيد در آسمان، تکان خوردن دختر و پسر در اولين اسلايد بازي، بيرون آمدن خرگوش از پشت بوته‌ها، صداي مع مع “حبه انگور” و “بابابزي”، صداي خنده “حبه انگور”، انگور خوردن “بابابزي”، تغيير رنگ انگورهاي داخل سبد روي ميز، ريختن دانه‌هاي انگور به بيرون از سبد، حرکت برگ‌هاي گلدان گوشه اتاق، تغيير رنگ مبل، تغيير شکل فرش کف اتاق، تغيير نقش ديوار، افتادن کتاب در قفسه کتابخانه، نشان دادن المان‌هايي که “حبه انگور” به آن‌ها فکر مي‌کند، کف کردن دستان “حبه انگور” در زمان شستشو، قطع صداي شير آب، خنديدن تصويري روي حوله، صداي زنگ صحيح و غلط خوراکي‌هاي سفارش شده و ممنوعه در دوران کرونا بازي را جذاب‌تر مي‌کند.

لازم به ذکر است براي جلب توجه مخاطب به جلوه‌هاي ويژه بازي، علامت دست روي صفحه ظاهر مي‌شود. براي مخاطباني که به جلوه‌هاي چندرسانه‌اي توجه بيشتري دارند، اين مساله به عنوان يک آپشن مهم تلقي مي‌شود.

به نظر مي‌رسد جلوه‌هاي صوتي و تصويري استفاده شده در بازي “حبه کرونا نميگيره” نسبت به بازي “به من دست نزن” بيشتر باشد اما تنوع کمتري دارد چون برخي از آن‌ها در بخش‌هاي مختلف بازي تکرار مي‌شوند.

از ديگر نکات مهم گرافيکي اين بازي که در محصول قبلي استوديو بازي سازي بهشت هم وجود داشت، اين است که جلوه‌هاي ويژه استفاده شده در بازي به دليل جذابيت بالا حواس مخاطب را از توجه به محتوا پرت مي‌کنند.

صداگذاري، جزء جدانشدني بازي
کتاب تعاملي “حبه کرونا نميگيره” در چند مرحله طراحي شده است و کاربر در هر مرحله اجازه دارد به مرحله بعدي برود يا به مرحله قبل برگردد. در هر مرحله امکان بازگشت به ابتداي بازي وجود دارد اما از آنجا که روايت داستان بدون صدا مفهومي ندارد، امکان قطع صدا در اين بازي حذف شده است. از طرف ديگر صداگذاري حرفه‌اي اين بازي يکي از مهم‌ترين نکات قوت آن به حساب مي‌آيد.

توقفي براي درک بهتر بازي
نکات قوت اين بازي به چند مورد خاص ختم نمي‌شود. کوتاه بودن مدت کل بازي از مزيت‌هاي آن محسوب مي‌شود چرا که مخاطب يعني کودکان براي انجام بازي خسته نمي‌شوند. علاوه بر اين در هر مرحله از بازي توقفي در نظر گرفته شده است که کاربر براي تجزيه و تحليل محتواي دريافتي فرصت کافي داشته باشد. انجام اين بازي در کل ۵ دقيقه به طول مي‌انجامد که در مقايسه با بازي “به من دست نزن” کوتاه‌تر است.

بزرگترين نقطه ضعف بازي چيست؟
بازي “حبه کرونا نميگيره” هيچ چالشي را براي مخاطب ايجاد نمي‌کند و شايد بتوان اين مساله را بزرگترين نقطه ضعف آن برشمرد. اين بازي در مقايسه با بازي “به من دست نزن” که بازيکن در وسط بازي از بين دو راه بايد يکي را انتخاب مي‌کرد و همين امکان باعث جنجالي شدن بازي شده بود، جذابيت کمتري براي مخاطب دارد.

وقتي والدين مخاطب بازي ويدئويي مي‌شوند
بازي تعاملي “حبه کرونا نميگيره” مشابه ديگر محصول استوديو بازي سازي بهشت يعني بازي “به من دست نزن” علاوه بر کودکان، والدين آن‌ها را درگير خود مي‌کند. چون اين بازي به پدرها و مادرها ياد مي‌دهد چگونه با زبان قابل فهم کرونا را به فرزندان خود معرفي کنند و راه‌هاي مقابله با آن را به کودکان بياموزند. همچنين مخاطبان به ويژه والدين مي‌توانند در پايان به بازي امتياز بدهند. امکان ديگري که در صفحه آخر براي کاربران تعبيه شده، شروع دوباره بازي است که از اين لحاظ مشابه بازي “به من دست نزن” مي‌باشد

 توصيه به والدين در مورد استفاده کودکان از تلفن همراه
توصيه‌هاي مهم به والدين
شايد اگر از جنبه آموزشي به اين بازي نگاه کنيم مخاطب اصلي آن پدرها و مادرها باشند چون بزرگترها مي‌توانند کوچکترها را به انجام چنين بازي‌هايي تشويق کنند. شک نکنيد که اگر کودکان با اين بازي آشنا شوند به دليل جذابيت‌هاي استفاده شده ارتباط خوبي با آن برقرار مي‌کنند به اين علت که در قالب سرگرمي مطالبي را ياد مي‌گيرند که هر روز با آن سر و کار دارند. البته بايد والدين به اين نکته توجه داشته باشند که پرداختن به بازي ويدئويي و استفاده از تلفن همراه براي کودکان بايد با برنامه‌ريزي صحيح انجام شود. به اين معني که به فرزندان خود اجازه ندهند هر زماني که دوست داشتند براي بازي از گوشي تلفن همراه استفاده کنند. در کنار بازي‌هاي ويدئويي آموزنده مانند “حبه کرونا نميگيره” و “به من دست نزن“، انجام بازي‌هاي مهيج که در آن از هيچ‌گونه ابزار الکترونيکي استفاده نمي‌شود، توصيه مي‌گردد به ويژه در زمان شيوع کرونا که کودکان به روحيه تازه نياز دارند.

پاسخي براي دغدغه والدين
 دريافت بازي حبه کرونا نميگيره
به والدين پيشنهاد مي‌کنيم اگر براي مواجهه کودکان خود با کرونا دغدغه دارند بازي “حبه کرونا نميگيره” را کافه بازار دانلود و نصب کنند.

دريافت بازي حبه کرونا نميگيره از کافه بازار

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم