ايسنا/ اين نويسنده ادبيات کودک و نوجوان در درباره ادبيات ديني براي کودکان و نوجوانان و تاثير آن، اظهار کرد: کودکي و نوجواني دوره‌اي است که شخصيت انسان‌ها شکل مي‌گيرد، تفکر جهان‌شناختي‌ شروع به رشد مي‌کند و اولين تجربه‌هاي زندگي در اين دوره کسب مي‌شود. انسان در اين دوره سوالاتي در حوزه جهان‌شناختي دارد که اگر به منابع مناسب دسترسي داشته باشد، مي‌تواند پاسخ سوالات خود را دريافت کند.

او سپس گفت: دين مي‌تواند سرچشمه پاسخ‌گويي به بخش مهمي از سوالات جهان‌شناسي کودکان باشد. کتاب‌هاي ديني از اين جهت مهم هستند که بتوانند انديشه جهان‌شناختي کودکان و نوجوانان را کامل کنند و به سوالات آن‌ها پاسخ دهند.

شاه‌آبادي خاطرنشان کرد: آموزش برخي از ارزش‌هاي اخلاقي مهم است، زيرا شخصيت انسان‌ها در حال شکل‌گيري است و اين امر به وسيله کتاب ديني امکان‌پذير  است؛ اين‌که دروغ نگويند، به اموال ديگران دست‌درازي نکنند، ديگران را آزار ندهند، مراقب محيط زيست باشند و... ، همه اين‌ها مي‌تواند از طريق ادبيات ديني منتقل شود.

نويسنده «ديلماج» و «لالايي براي دختر مرده» با اشاره تيراژ بالاي ادبيات ديني به ويژه براي کودکان در سراسر جهان و استقبال از اين کتاب‌ها، بيان کرد: در  کشور ما بنا به ملاحظاتي که وجود دارد، توليد و نشر کتاب‌هاي ديني زياد است, اما برخي از اين کتاب‌ها نه تنها مناسب کودکان نيست بلکه پيام‌هاي متناقضي را هم منتقل مي‌کند.

او سپس تأکيد کرد: تربيت ديني موضوع حساسي است و اگر آگاهي و شناخت به همراه نداشته باشد، نتيجه ناخوشايندي خواهد داشت؛ در واقع اگر کتابي منتشر شود که وجه آگاهانه تربيتي نداشته باشد و يا مطالبي را بيان کند که مناسب نباشد، سوءتفاهم ايجاد مي‌کند و ما شاهد نتيجه معکوس کتاب‌ها خواهيم بود. پس در مراحل مختلف توليد کتاب، اهداي مجوز نشر، توزيع کتاب و انتخاب آن براي بچه‌ها بايد دقت کافي صورت بگيرد و کساني که به عنوان کارشناس و منتقد، کتاب‌ها را بررسي مي‌کنند بايد کتاب‌هايي را که مناسب نيستند از رده خارج کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar