ايرنا/ کتاب از مردان بيزارم (Moi les hommes, je les déteste) نوشته پولين آرمانژ (Pauline Harmange) کنشگر ۲۵ ساله فرانسوي به بررسي دو موضوع مي‌پردازد؛ اول اين که زنان دليل خوبي براي بيزار بودن از مردان دارند و دو آن که خشم نسبت به جنس مذکر در صورتي که مجال ابراز پيدا کند، لذت‌بخش و رهايي‌بخش است.

انتشارات مونستروگراف ناشر اين کتاب آن را يک رساله فمنيستي و ساختارشکنانه مي‌خواند که از مردستيزي به عنوان راهي براي رسيدن به مفهوم «خواهرانگي» دفاع مي‌کند. رالف زورملي (Ralph Zurmély) مشاور ويژه وزارت برابري جنسيتي فرانسه اما اين کتاب را يک سرود مردستيزانه مي‌داند.

زورملي در ايميلي خطاب به انتشارات مونستروگراف هشدار داد تحريک به نفرت مبتني بر جنسيت، جرم است و از اين ناشر خواست چاپ کتاب از مردان بيزارم را متوقف کند. 

وزارت برابري جنسيتي فرانسه متعاقبا اعلام کرد تهديد به پيگرد قانوني ايده شخصي اين مشاور بوده و کاملا مستقل از اين وزارتخانه است. اما زورملي با پافشاري بر نظر خود در گفت‌وگو با مجله اينترنتي مدياپارت تصريح کرد: اگر مونستروگراف به فروش کتاب آرمانژ ادامه دهد، شريک جرم مستقيم وي خواهد بود و من مجبور مي‌شوم آنها را تحت پيگرد قانوني قرار دهم تا روند رسيدگي حقوقي پرونده آغاز شود. 

انتشارات مونستروگراف در واکنش به اظهارات اين مقام دولتي، در گفت‌وگو با رسانه‌هاي فرانسوي تاکيد کرد کتاب آرمانژ تحريک به نفرت نيست. سردبير اين نشريه گفت: عنوان کتاب تحريک‌آميز بوده اما هدف آن سنجيده و حساب‌شده است. اين کتاب زنان را دعوت مي‌کند که هيچگاه خود را به ارتباط برقرار کردن يا مراوده با مردان مجبور نکنند. نويسنده در هيچ جاي کتاب مخاطب را به خشونت دعوت نمي‌کند.

اين کتاب ۸۰ صفحه‌اي دو هفته پيش به بازار آمد و قرار بود تنها ۴۰۰ نسخه از آن چاپ شود. اما به لطف حملات زورملي، در همين مدت کوتاه نزديک به دو هزار و ۵۰۰ نسخه از اين کتاب فروش رفته و تمام نسخه‌هاي سه چاپ اول آن فروخته شد.

آرمانژ در وبلاگ خود در اين باره نوشت: به عنوان يک تودهني بزرگ به مردي که مي‌خواست کتاب مرا ممنوع کند، براي اين کتاب که بنا بود تنها ۵۰۰ و نهايت ۷۰۰ نسخه بفروشد، بيش از ۲ هزار سفارش گرفتيم. حالا هم فروش را متوقف کرده‌ايم نه براي اين که مي‌ترسيم، بلکه نمي‌توانيم خودمان را با ميزان تقاضاي بازار هماهنگ کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar