مهر/ ترجمه کتاب «تو زودتر بکش» شامل رويت نيروهاي اطلاعاتي اسرائيل از ۶۰ سال ترور مبارزان فلسطيني و دانشمندان ايراني توسط انتشارات شهيد کاظمي منتشر و راهي بازار نشر شد.

کتاب «تو زودتر بکش؛ روايت نيروهاي عملياتي و اطلاعاتي اسرائيل از ۶۰ سال ترورهاي موساد، از ترور مبارزين فلسطيني تا ترور عماد مغنيه و دانشمندان هسته‌اي و موشکي ايران» نوشته رونين برگمن نويسنده اسرائيلي، به‌تازگي با ترجمه وحيد خضاب توسط انتشارات شهيد کاظمي منتشر و راهي بازار نشر شده است.

رونين برگمن نويسنده اين‌کتاب، ساليان طولاني است که در عرصه ژورناليسم تحقيقي فعاليت دارد و مقالات و کتب او به‌ويژه آنها که به زبان انگليسي منتشر مي‌شود، در سراسر جهان خوانندگان فراواني دارد. کتاب حاضر، آخرين اثر تحقيقي اوست که سال گذشته منتشر شد و از همان آغاز، نظرهاي فراواني را به خود جلب کرد.

کتاب «تو زودتر بکش»، روايتي اسرائيلي از پيش‌زمينه‌ها و روند تشکيل سازمان‌هاي اطلاعاتي اين رژيم است و در اين بين بيش از هرچيز بر ترورهاي صورت گرفته از سوي اين دستگاه‌ها (يا به تعبير خود کتاب، «قتل‌هاي هدفمند» آنها) تمرکز دارد. برگمن، براي به دست آوردن تصويري از سير و عملکرد اين دستگاه‌ها، هزاران سند (که برخي از آنها، محرمانه بوده و به صورت غيرقانوني در اختيار او قرار گرفته) و تعداد بي‌شماري کتاب و مقاله را بررسي کرده است. اما اهميت بيشتر اين کتاب، به صدها مصاحبه اختصاصي نويسنده با کساني برمي‌گردد که خود به‌صورت مستقيم در اين سازمان‌ها (يا در وقايع مورد اشاره در کتاب) حضور داشته‌اند و رتبه سازماني يا عملياتي برخي از آنها نيز در بالاترين سطح بوده و همين، اطلاعات آنها را به معناي دقيق کلمه «دست اول» کرده است.

نويسنده کتاب پيش‌رو و تک‌تک راويانش، از صميم قلب به حقانيت اسرائيل و ضرورت استمرار حياتش ايمان دارند (و برخي از آنها، براي اين باورشان دست به قتل‌هاي متعدد، آدم‌ربايي، شکنجه و... هم زده و بي‌پروا و بدون خجالت، آنها را در همين کتاب بازگو هم نموده‌اند) ولي با تمام اينها، آنچه در کتاب آمده ضرورتا به نفع اسرائيل نيست. شايد خود نويسنده نظري جز اين داشته و گمان مي‌کرده با اين کار، مسير «اصلاح» دستگاه‌هاي اطلاعاتي‌شان را نمايان مي‌کند؛ ولي نمي‌دانسته که اقدام او چه‌طور از وحشي‌گري و «خونسردي در جنايت» و «بي‌پروايي در آدم‌کشي» صهيونيست‌ها (در طول تاريخشان) پرده برداشته و چقدر هم اين پرده‌برداري را (به صورت ناخواسته) متقن و مستدل انجام داده است!

به‌هر حال نبايد از ياد برد که اين کتاب، «روايت صهيونيست‌ها» از تاريخ معاصر منطقه است. بر همين اساس، مي‌توان اين کتاب و ترجمه را، روايتي «از چشم دشمن» خواند.

جلد اول از مجموعه چهارجلدي کتاب«تو زودتر بکش» با ۴۱۶ صفحه چاپ شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar