نماد آخرین خبر

اسماعیل کاداره برنده جایزه بین‌المللی نویشتات شد

منبع
ايبنا
بروزرسانی
اسماعیل کاداره برنده جایزه بین‌المللی نویشتات شد

ايبنا/ سفارت امريکا در تيرانا، پايتخت آلباني روز دوشنبه  از انتخاب اسماعيل کاداره، نويسنده مشهور اهل آلباني به عنوان برنده جايزه معتبر بين‌المللي نويشتات خبر داد.
در اطلاعيه منتشر شده در صفحه فيس‌بوک اين سفارت آمده  است «جايزه و جشنواره نويشتات که در بزرگداشت کتاب‌ها و فرهنگ بين‌المللي است امسال 50‌امين سالگرد برگزاري خود را جشن مي‌گيرد. اين مراسم به ميزباني و حمايت مالي دانشگاه اوکلاهما به صورت آنلاين در اواخر ماه جاري برگزار خواهد شد.»

اسماعيل کاداره که حالا 84 ساله است همواره به عنوان يکي از کانديداهاي قديمي جايزه نوبل ادبيات مطرح بوده است. او از دهه 60 ميلادي زماني که آلباني توسط رژيم کمونيستي و ديکتاتور انور خوجه اداره مي‌شد به عنوان يک رمان‌نويس، نويسنده و شاعر شناخته شد و  با انتشار رمان «ژنرال ارتش مرده» در سال 1963 ميلادي به شهرت جهاني دست يافت.

کاداره در اوايل دهه 90 ميلادي به دليل فشارهاي رژيم کمونيستي، آلباني را ترک و به فرانسه پناهنده شد و پس از فروپاشي رژيم کمونيستي بين پاريس و تيرانا در حال رفت‌و آمد بوده و بيشتر عمرش را در پاريس سپري کرده است. او در سال ۱۹۹۶ به عضويت فرهنگستان علوم اخلاقي و سياسي فرانسه فرهنگستان علوم اخلاقي و سياسي فرانسه درآمد و پس از آن نيز به عنوان افسر لژيون دونور معرفي شد.


رمان‌هاي «مهتاب»،«آوريل شکسته»،«رويدادهاي شهر سنگي»و «زمستان سخت» از جمله آثار مهم اسماعيل کاداره است که در ايران ترجمه و منتشر شده‌اند.
جايزه بين‌المللي نويشتات که از سال 1969 تاسيس شده و هر دو سال يک بار برگزار مي‌شود در حوزه ادبيات اهدا مي‌شود و خيلي‌ها آن را همسنگ نوبل آمريکا مي‌خوانند.
اين جايزه تاکنون به چهره‌هاي برجسته‌اي چون گابريل گارسيا مارکز، اوکتاويو پاز و اليزابت بيشاپ تعلق گرفته ‌است.
ارزش مالي اين جايزه 50 هزار دلار است و مجسمه يک پر عقاب از نقره و يک لوح يادبود نيز به برنده اهدا مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره