نماد آخرین خبر

کتابی متفاوت حتی در املای کلمات

منبع
ايرنا
بروزرسانی
کتابی متفاوت حتی در املای کلمات

ايرنا/ جاني سان (Jonny Sun) که او را جامني و جاناتان سان هم مي خوانند، نويسنده و تصويرگر جوان کانادايي است. او دکتراي مطالعات شهرسازي و نقشه‌کشي خود را از دانشگاه ام آي تي کانادا دريافت کرده است. اين مهندس هنرمند، نمايشنامه‌نويس و کمدي‌نويس است و آثارش مملو از تجربه‌هاي انساني بارها روي صحنه رفته است.آثار هنري او نيز در دانشگاه‌هاي ام آي تي، ييل و تورنتو و نيز در گالري هنرهاي معاصر نيوهيونبه نمايش درآمده است.

سان در سال ۲۰۱۷ رماني با تصويرگري خودش نوشت که واژه‌ها در عنوان کتاب هم غلط املايي داشتند. او که به غلط نويسي تعمدي معروف است با اين روش مخاطب را به دقت، تمرکز و تفکر بيشتر دعوت کند. جاني سان به فلسفه هم علاقه‌مند است.

اين کتاب را نوشين سليماني با عنوان فارسي همه قريبه‌ن وختي خدت هم قريبه‌اي ترجمه و تلاش کرده است تا اين غلط نويسي را در برگردان به فارسي اعمال کند. او در مقدمه کوتاهي بر کتاب مي‌نويسد: هميشه نويسنده‌هايي را که سعي مي کنند اثرشان از هر نظر با بقيه متمايز باشد دوست داشته‌ام‌. گاه اين وجه تمايز در شيوهي داستانپردازي ديده مي‌شود و گاه در عنوان اثر يا حتي در بازي با کلمات و نيز در لحن. مدتي بود جامني سان را در توئيتر دنبال مي‌کردم و از همان ابتدا متوجه توئيت‌هايش که پر از غلط املايي است شده بودم.

قهرمان رمان سان، يک موجود فرازميني است که به زمين مي‌آيد و با شخصيت‌هاي منحصر به فردي آشنا مي‌شود. شخصيت هاي اين داستان همه مانند موجود فرازميني که جامني نام دارد، منحصر به فرد و استثنايي هستند؛ خرسي که ديگر جانش به لبش رسيده از بس موجودات ديگر از او مي‌ترسند و از دستش فرار مي‌کنند. توله سگي که زبان ابراز عشق ندارد، زنبورهايي که نگرشي عميق و پيچيده نسبت به عشق و دوستي دارند، پرندگاني که دوست دارند خورشيد را بخورند و ... .

در بخشي از اين کتاب در مواجهه جامني با درخت و فصل پاييز مي خوانيم:

- موهاتو کوتاه کَري؟

- خيلي ناراحت مي‌شم وختي برگام منو مي‌ذارن مي‌رن. سردم ميشه، مي‌ترسم و تنها مي‌شم. حمه درمي‌رن ولي من ريشه‌م تو خاکه نمي تونم فرار کنب، تا ابد همين جام.

- چنتا دوست تو زندگيب بوده‌ن که ديگه فرست ندارم باهاشون حرف بزنم؟

اين موجودات منحصربه‌فرد همچون درخت در حضور کنجکاوانه جامني راحت حرف دلشان را مي‌زنند چون گوش شنوايي مي‌يابند.

نويسنده از پس ماجراي اين فرازميني سردرگم، تنها و غريب، که دوستي‌ها، قدرت پذيرش و عشق ميان موجودات و گياهان روي کره زمين را پيدا مي کند، تلنگري به انسان‌هاي روي زمين مي‌زند.

کتاب همه قريبه‌ن وختي خدت هم قريبه‌اي را انتشارات ققنوس و نشر آفرينگان در يک‌هزار و ۱۰۰ نسخه منتشر کرده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره