ایبنا/ کتاب «از آندره تارکوفسکی تا اصغر فرهادی» تألیف ولی‌الله نصری که انتشارات گفتمان اندیشه معاصر، با شمارگان 500 نسخه آن را چاپ و روانه بازار کتاب کرده است، بنا به اظهار مؤلف، نگره‏‌های یک مخاطب عادی از یک دریچه به سینمای ایران و جهان است.
نصری در این اثر با بررسی همه‌جانبه فیلم‌ها، بر زوایای تاریک آنها نور بتاباند و خواننده این متن و بیننده فیلم را با راز و رمز هر فیلم آشنا کند. نویسنده با بهره‌‏گیری از دریافت هرمونوتیکی، فیلم‏‌ها را منحصر به یک موضوع ندیده و هر کدام را با توجه به مسائل انسان‏شناسی، جامعه‌‏شناسی، تاریخ و سیاست مورد دقت و کنکاش قرار داده و به نکاتی اشاره داشته است که ممکن است مخاطب فیلم در نگاه نخست از کنار آنها عبور کرده باشد. نویسنده به دلیل آشنایی با مکاتب فکری و سیاسی، فیلم را در آن فضا مطالعه کرده که تا کنون کمتر منتقدی به آنها پرداخته است و راز ماندگاری این فیلم‌ها را نیز در گستره نامحدود مفاهیم جستجو می‏کند.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: در سال‏‌های آخر دهه‏ هفتاد، به‌عنوان علاقمند به سینمای ارزشی، برای تماشای آثار تارکوفسکی، با صف‌‏های طولانی در برابر گیشه بلیط‏ فروشی سینما عصر جدید و چند سینمای دیگر تهران مواجه شدم و تصمیم گرفتم که به راز جاذبه آثار سینمایی این فیلمساز روسی پی ببرم که به‏‏‏‌ویژه‏‏‏ در میان روشنفکران و دانشجویان طرفداران زیادی داشت. ‏‏‏‏‏‏به این ترتیب من هم یکی از کسانی شدم که برای به‌دست آوردن بلیط، همچون دیگران گاهی بیش از چند ساعت منتظر می‏‌ماندم تا مجوز ورود به سالن سینما را به‌دست آورم. ‏‏‏گاهی هم دو یا سه ساعت یک نفس در سالن به فیلم‏ها چشم می‏‌دوختم. ‏‏‏‏‏‏

در ادامه این مقدمه می خوانیم: گاهی از کسانی که فیلم را می‏‌دیدند، می‌‏پرسیدم چه درکی از فیلم داشته‏‌اند؟ اما اغلب که نه بلکه همه‏ کسانی که مورد پرسش قرار می‏‌گرفتند به‌نوعی دچار سردرگمی و گیجی شده و خود را ناتوان از درک مضمون و مفاهیم فیلم می‏‏‏‌دانستند. ‏‏‏‏‏‏پس از آن این اعتماد به نفس را پیدا کردم که بدانم در عدم درک مکاشفات عارفانه و دم مسیحایی آن فیلمساز بزرگ تنها نبودم و همین دستمایه‏‌ای شد تا یکی از فیلم‏‏‌های‏‏‏ این فیلمساز مطرود در کشور خود و مورد پذیرش در نسل جوان ایران را بررسی کنم و با فریاد بلند به آن جماعت پشت گیشه‏‌های بلیط فروشی تب کرده از تب سینمای تارکوفسکی بگویم وقت خود را زیاد تلف نکنید، اگر کمی به خرد خود اعتماد کنید درجه‏ تب شما پایین خواهد آمد و متعاقب آن هم تب سینمای تارکوفسکی. 

کتاب «از آندره تارکوفسکی تا اصغر فرهادی» تألیف ولی‌الله نصری، باطراحی جلدی از ساناز عابدی، در 250 صفحه و با قیمت 90 هزار تومان از کتاب فروشی های سراسر کشور می توانید تهیه کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar