ایبنا/خاطره‌نویسی ریاست‌جمهوری تجارت بزرگی‌است. با اینکه تا به حال شنیده نشده کتاب یک رئیس جمهور پیشین پذیرفته نشود، دونالد ترامپ به عنوان نویسنده با چالش منحصر به فردی روبه‌رو خواهد بود.

به نقل از پابلیشرزویکلی - خاطرات ریاست جمهوری همیشه از منظر تاریخی در دنیای کتاب اتفاق بزرگی‌ است. آنها از این راه مبلغ هنگفتی بیرون می‌آورند. بیرون آمدن یک کتاب خاطرات اغلب برای ویراستاران و ناشران یک کار حرفه‌ای محسوب می‌شود. اما چشم‌انداز انتشار یک کتاب جدید توسط رئیس جمهور فعلی که ممکن است به فکر فروش خاطراتش پس از خروج از کاخ سفید باشد، بیش از هیجان، موجب ایجاد استرس در ناشران بزرگ نیویورک‌سیتی می‌شود. با اینکه تا به حال شنیده نشده کتاب یک رئیس جمهور پیشین پذیرفته نشود، دونالد ترامپ به عنوان نویسنده با چالش منحصر به فردی روبه‌رو خواهد بود که ممکن است او را مجبور کند برای فروش کتاب احتمالی‌اش به خارج از محدوده منهتن برود.
 
پابلیشرزویکلی با نماینده‌ها، ویراستاران و سایر متخصصان صنعت نشر –که با توجه به شرایط فرضی و حساس، اکثرا به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند- درباره دلایل مختلفی که نشان می‌دهد معامله کتاب ترامپ دور از ذهن نیست صحبت کرده است.
 
نیویورک‌پست در مقاله‌ای نشان داد مبلغی که یک رئیس‌جمهور پس از بیرون آمدن از کاخ سفید به خاطر کتاب خاطراتش می‌گیرد می‌تواند تا ۱۰۰ میلیون دلار برسد، اما بیشتر منابعی که پابلیشرزویکلی با آنها صحبت کرده معتقدند این رقم زیاد از حد بالاست. اگرچه تعداد کمی در مورد اینکه ترامپ چنین مبلغی درخواست خواهد کرد اختلاف نظر داشتند، تعدادی گفتند رقم واقع‌بینانه‌تر می‌تواند بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار باشد. همچنین بسیاری در مورد رقمی که ممکن است در هر مذاکره‌ای بسیار بالا به نظر برسد صحبت کردند: ۶۵ میلیون دلار؛ مبلغی که میشل و باراک اوباما برای معامله کتاب‌های خود از انتشارات پنگوئن رندوم هاوس دریافت کردند.
 
در حالی که منابع متعددی معتقد بودند که احتمالا ترامپ مبلغی بالاتر از قرارداد اوباما درخواست خواهد کرد، تعداد کمی احساس کردند که معامله اوباماها می‌تواند معیار تلقی شود، اگر این امر دلیل دیگری غیر از این داشته باشد که آنها قراردادشان را برای چند کتاب امضا کردند. اینکه آیا ترامپ می‌تواند فروشی مشابه هریک از اوباماها داشته باشد –کتاب «شدن» میشل اوباما تا کنون ۸.۲ میلیون نسخه در سرتاسر ایالات متحده و کانادا فروش داشته- پرسشی همگانی است.
 
اگر بحث مالی قضیه را کنار بگذاریم، بزرگ‌ترین مانع برای معامله کتاب ترامپ در یک انتشارات بزرگ اختلاف نظری است که می‌تواند در صنعتی با نیروی کار و مبنای نویسندگان که آشکارا متمایل به چپ‌هاست ایجاد کند. در سه سال اخیر کارکنان و نویسندگان با مخالفت علنی خود جلوی انتشار دو کتاب مهم از سوی ناشران اصلی‌شان را گرفتند: کتاب خاطرات وودی آلن در انتشارات هچت و کتاب مایلو یناپولس در سایمون اند شوستر. در مورد آلن، کارکنان هچت در اعتراض به انتشار زندگی‌نامه‌اش توسط این انتشارات محل کار خود را ترک کردند و تعدادی از نویسندگان برجسته سایمون اند شوستر این انتشارات را تهدید کردند که اگر بخواهد کتاب یناپولس را منتشر کند دیگر با آن همکاری نخواهند کرد. اگرچه مشخص نیست که اعتراض‌ها به کتاب ترامپ ممکن است به چه شکل باشد –کارمندانی که حالا از خانه کار می‌کنند نمی‌توانند به‌‌طور فیزیکی محل کارشان را ترک کنند و جای تردید است که آیا یک رئیس‌جمهور سابق، هرچقدر هم تفرقه‌افکن می‌تواند واکنش منفی مشابهی از سوی نویسندگان را برانگیزد- امکان آن می‌تواند بر هر نوع مذاکره بالقوی‌ای سنگینی کند.
 
فرانک بریدن، از مدیران پریمیر آوترز، آژانس ادبی که تعدادی از نویسندگان محافظه‌کار را نمایندگی می‌کند، معتقد است ترامپ برای معامله احتمالی کتابش مشکلی نخواهد داشت. او گفت: «ویراستاران بزرگ و مستقلی وجود دارند که قطعا چاپ خاطرات رئیس‌جمهور ترامپ را در نظر خواهند گرفت. ممکن است بعضی اختلاف نظرها یا اقدامات داخلی در میان برخی کارکنان و نویسندگان به وجود بیاید. اما به نظر من آن دلایلی که به تصمیمات پیرامون وودی و مایلو دامن زد در این مورد صدق نمی‌کند. دشوار است که به چنین تلاش‌هایی به چشم دیدگاهی غیرتبعیض‌آمیز نگاه کرد.»
 
آدام بِلو از پیشکسوتان صنعت نشر که تقریبا در تمامی انتشاراتی‌های بزرگ کار کرده و اکنون در بُمبدیِر بوکز، یک ناشر محافظه‌کار در پُست‌هیل‌پِرس سردبیر اجرایی است گفت ترامپ لایق معامله با یک ناشر بزرگ است اما تصور می‌کند که این امر ممکن است محقق نشود. او توضیح داد: «این برای یک ناشر موقعیت دشواری است. کار نشر یک تجارت است و شکی نیست که دونالد ترامپ کتاب‌هایش را می‌فروشد. من وقتی کتاب سارا پالین را در سال ۲۰۰۹ منتشر کردم، ۲.۵ میلیون نسخه از آن به فروش رفت. او در آن زمان فرماندار سابق آلاسکا محسوب می‌شد. حدس می‌زنم ترامپ در هفته اول بتواند یک میلیون نسخه از کتابش را بفروشد. درنتیجه این یک پیشنهاد بسیار جذاب برای ناشر است.»
 
با این همه بِلو گفت: «نگرش‌ها نسبت به کتاب‌های محافظه‌کار در صنعت نشر از نفرت به خصومت آشکار تغییر یافته است.» و او احساس می‌کند این موضوع می‌تواند باعث شود مدیر یک انتشارات از نشان دادن چراغ سبز به معامله با ترامپ منصرف شود. «آنها کار بسیار سختی خواهند داشت، زیرا تهدید به حمله از بیرون و شورش از درون وجود دارد. و بعد صاحبان شرکت برای جلوگیری از جنجال فشار خواهند آورد.»
 
تقریبا تمام منابع تایید کردند که ترامپ نیازی به یک ناشر بزرگ ندارد. او می‌تواند خود کتابش را منتشر کند یا با یک ناشر کوچک‌تر به توافقی ترکیبی برسد. گزینه دوم که مارجی راس، مشاور صنعت و رئیس سابق انتشارات محافظه‌کار رگنری به آن اشاره می‌کند این است که ترامپ نباید موضوع را رها کند. او گفت حتا اگر موسساتی در نیویورک، که همگی کتاب‌هایی عمیقا منتقدانه از او منتشر کرده‌اند، کتاب او را قبول کنند، او باید به جای دیگری برود: «بهتر است ترامپ با کسانی که دوستش دارند و طرف او هستند کار کند.»
 
این افراد چه کسانی هستند؟ راس به رگنری، هیومنیکس (بخشی از نیوزمکس که متعلق به کریس رودی، دوست ترامپ است) و پُست‌هیل‌پرس به عنوان جاهای احتمالی اشاره کرد. او گفت در طول مدت حضورش در رگنری این موسسه چندین معامله ترکیبی انجام داده که ترامپ بهترین نویسنده برای این کار خواهد بود.
 
آنهایی که معتقد بودند ترامپ می‌تواند با انتشاراتی‌های بزرگ کار کند (اگر این مسیر را انتخاب کند) گفتند او با ناشران محافظه‌کار کار خواهد کرد. سوال این است که آیا مدیر یکی از این موسسات بزرگ با رئیس جمهور قرارداد امضا می‌کند؟ تعدادی از منابع معتقد بودند یکی از آنها این ریسک را می‌پذیرد.
 
منابع دیگر گفتند معامله یک کتاب در موسسات بزرگ ممکن است برای رئیس جمهور به عنوان یک نویسنده بیش از ترامپ سیاستمدار پیچیده باشد. او در طول زندگی حرفه‌ای خود حدود ۱۵ کتاب نوشته و برای چاپ آنها با موسسات انتشاراتی بزرگ کار کرده است. و ماهیت دشوار کار کردن با او در محافل نشر شناخته‌شده است. کسانی که مایل به فاش شدن نامشان نبودند گفتند او در گذشته عقب‌نشینی عمیق خود از روند انتشار را نشان داده –هم در خلق اثر و هم در تبلیغ عناوین. با این حال سایرین این ارزیابی را به سخره گرفته و گفتند یک نویسنده پشت‌پرده می‌تواند کاری کند که هر کتابی بازخورد خوبی داشته باشد و رئیس‌جمهور می‌تواند با چند توییت تعداد قابل‌توجهی از کتابش را بفروشد.
 
تمام منابع تصدیق می‌کنند که رئیس‌ جمهور در زمینه گزینه‌های انتشار هیچ کمبودی ندارد و به نظر می‌رسد بسیاری این واقعیت را پذیرفته‌اند که علی‌رغم آنچه در سطح شخصی می‌خواهند، نمی‌توانند کاری که صنعتشان انجام می‌دهد کنترل کنند. یکی از منابع درباره چشم‌انداز یک معامله برای ترامپ گفت: «فکر می‌کنم نگرانی و ناامیدی به وجود خواهد آمد. فکر می‌کنم مردم در این نقطه از زمان بسیار بدبین هستند و متوجهند که طی سال‌های گذشته از خطوط بسیاری عبور شده و در این مورد هم فرقی ندارد.»
 
یکی دیگر از افرادی که در موسسات نشر بزرگ کار می‌کند گفت: «آزادی بیان مطمئنا انتشار کتاب ترامپ را توجیه می‌کند، اما لزومی ندارد که من کسی باشم که این کار را می‌کند. دشوار است که کار انتشار چیزی را که به آن باور نداری به خوبی انجام دهی.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar