آخرين خبر/  تاريخ موسيقي با تاريخ انسان آغاز شد. انسان ابتدا به صداهاي طبيعت گوش مي‌سپرد و آنچه را مي‌شنيد تکرار مي‌کرد. سپس براي آن که با زندگي ابتدايي عصر سنگ خو بگيرد، نخستين سازهاي موسيقي را اختراع کرد. او از چوب يا استخوان فلوت ساخت. زهِ کمان سيم ساز زهي شد و از پوست کشيده‌شده دُهل پيدا شد. در مصر ۵۰۰۰ سال پيش، شبانان، پاروزنان قايق‌ها بر رود نيل و روستائيان هنگام کار آواز مي‌خواندند و اين چنين موسيقي همراه ترانه‌هاي انسان‌ها شد. اين داستان اولين نواها، اولين سازها، اولين همخواني‌ها و اولين‌هاي بسيار تاريخ موسيقي است. داستان تاريخ جايزه‌هايي که در بازي‌هاي المپي در دلفي به خوانندگاني اهدا مي‌شد که جمعيت عظيمي را شيفتۀ خود مي‌کردند؛ روندي که امروز هم در قالب مسابقات و رقابت‌هاي رنگارنگ ادامه دارد و همچنان موسيقي‌دانان و نوازندگان و خوانندگان را گرامي مي‌دارد. داستان سفري شگفت‌انگيز و لذتبخش به بخشي از تاريخ بشريت.

تاريخي که ما را به سرزمين موسيقي دعوت مي‌کند. سرزميني که پُر است از ماجراهاي گوناگون و پُرشور که هم مايۀ سرگرمي‌اند و هم آگاهي‌بخش. سرزمين مهم تاريخ موسيقي، يعني هيجان‌انگيزترين بخش از تاريخ بشر، از عصر باستان تا سدۀ بيستم. داستاني که در «تاريخ موسيقي با داستان‌هاي مصوّر» سرزنده و رنگارنگ با تکيه بر اسناد و مدارک روايت شده‌اند. از موسيقي عصر سنگ گرفته تا آواز مذهبي گرگوريايي، نبوغ باخ و موتسارت، پشتکار هندل، روح پرومتئوسي در آثار بتهوون، آواز وطن‌پرستي وردي. اثري که بيش از هر چيز يک نمايش تمام‌عيار از بخشي از تاريخ بشر است. نمايش مصوّري از تاريخ موسيقي که چه بسا در پرتو آن موسيقي سال‌هاي آينده متولد شود. اين کتاب تاريخ موسيقي را از نخستين روزها، از پوست و استخوان، تا اکنون روايت مي‌کند. روايتي که در آن سعي شده است که تصويرِ تاريخ هم در چشم مخاطب بنشيند، همان‌قدر که صداي تاريخ در گوش او طنين‌انداز مي‌شود.


‌تاريخ موسيقي با داستان‌هاي مصوّر، برنار ديري، دني لمري، مايکل سدلر، ترجمۀ ناتالينا ايوانووا، هرمز رياحي، نشر نو، چاپ اول ۱۳۹۹، قطع رحلي، جلد سخت، ۱۵۰ صفحه مصور (گلاسه، رنگي)، ۲۰۰,۰۰۰ تومان.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar