ايبنا/ به نقل از بوک‌سِلر،  بيش از نيمي از عناوين حاضر در فهرست نهايي جايزه فوليو توسط ناشران مستقل منتشر شده است که در ميان آن‌ها «شاگي بين» نوشته داگلاس استوارت و يکي از آثار موردعلاقه اوباما يعني «چه مقدار از اين تپه‌ها طلا هستند» نوشته پم ژانگ نيز حضور دارند.
فهرست اوليه جايزه به شرح زير است:
«در خانه رويايي» نوشته کارمن مارسو ماچادو
«عدم ظرافت» نوشته آمينا کين
«روحي در گلو» نوشته دوئيرن قريوفا
«کار دستي» نوشته سارا بائوم
«واقعيت» نوشته اينوآ اِللام
«نوبت» نوشته کاترينا والکمر
«خط صورتي: سفري در خط مقدم عجيب‌ها» نوشته مارک گويسر
«عروس دريايي صدف حلزوني» نوشته مونيک رافي
«اوه» نوشته نيل آييکوِي
«بيگانگان» نوشته ربکا تاماس
«رندانگ» نوشته ويل هريس
«شاگي بين» نوشته داگلاس استوارت
«عزيزان من بين شهرها» نوشته ريچل لانگ
«چه مقدار از اين تپه‌ها طلا هستند» نوشته پم ژانگ
«بيچاره» نوشته کالب فِمي
«فقط ما» نوشته کلوديا رانکين
«آن‌طور که تو بودي» نوشته ايلين فيريني
«سروده شباني انگليسي» نوشته جيمز ريبانکز
«زندگي درهم‌پيچيده» نوشته مرين شلدريک
«باشه بيا ايده احمقانه تو را پياده کنيم» نوشته پاتريک فرين
 
هشت اثر غير داستاني، هفت داستان، و پنج مجموعه شعر در فهرست امسال حضور دارند. راجر رابينسون، برگزيده جايزه تي اس اليوت در سال 2019 و جايزه اونداتيه در سال 2020 رياست هيئت داوران اين دوره را به عهده دارد. سينياد گليسان، نامزد جايزه فوليو در سال 2020 و جان مک‌گرگور، نامزد سه دوره از جايزه بوکر به رابينسون در انتخاب نامزدها و برنده ياري مي‌رسانند.
جايزه ادبي فوليو تنها جايزه ادبي بريتانيا است که در آن شعر، داستان کوتاه، آثار غيرداستاني و رمان در يک گروه براي به دست آوردن جايزه رقابت مي‌کنند. آثاري که به زبان انگليسي در بريتانيا منتشر شده‌اند مي‌توانند در اين رقابت شرکت کنند و مليت نويسنده اهميتي ندارد.
 
جايزه فوليو با هدف برتري بر جايزه من بوکر در سال 2014 ايجاد شد. نويسندگاني چون مارگارت آتوود، زادي اسميت، و جي. ام. کوئتزي از نويسندگاني هستند که در انتخاب نامزدها و برنده با جايزه فوليو همکاري مي‌کنند. پيش از اين نويسندگاني چون جورج ساندرز، آکيل شارما، و هشام مطر برنده جايزه فوليو شده‌اند.
 
نامزدهاي نهايي جايزه فوليو در تاريخ دهم فوريه و برنده در ماه مارس اعلام مي‌‌شود. سال گذشته کتاب زندگينامه «آرشيو کودگان گمشده» نوشته والريا لوئيزلي به عنوان برنده معرفي شد و اولين زني شد که برنده اين جايزه مي‌شود. در سال 2019 هم مجموعه شعر «مقاومت» نوشته ريموند آنتروباس برنده جايزه کتاب فوليو شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar