ایبنا/فستیوال ادبی و هنری هی تاسیس شده در سال 1988 هر سال در شهر هی‌اون‌وای (Hay-on-Wye) ولز در بریتانیا برگزار می‌شود که امسال مسئولان این رویداد ادبی می‌گویند به خاطر شرایط کرونا به صورت مجازی از تاریخ 26 ماه می به مدت 10 روز برگزار خواهد شد.
 
 به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، فستیوال ادبی و هنری هی تاسیس شده در سال 1988 هر سال در شهر هی‌اون‌وای (Hay-on-Wye) ولز در بریتانیا برگزار می‌شود که امسال مسئولان این رویداد ادبی می‌گویند به خاطر شرایط کرونا به صورت مجازی از تاریخ 26 ماه می به مدت 10 روز برگزار خواهد شد.
 
سال گذشته نیز این فستیوال ادبی به طور مجازی با حضور نویسندگانی مثل هیلاری منتل، مگی اوفَرل و مارگارت آتوود برگزار شده بود.  این رویداد پیش‌تر به خاطر بحران ناشی از کووید-۱۹ لغو شده بود و حالا ۷۰۰ رویداد اصلی آن به ۶۵ مورد کاهش یافته که از طریق پلتفرم کرودکست به‌صورت آنلاین پخش خواهد شد.
 
مسئولان فستیوال ادبی شهر ولزی می‌گویند سال گذشته که این فستیوال به طور مجازی برگزار شده بود، نزدیک به 490هزار شرکت کننده از 69 کشور جهان در پرتال اعلام شده جشنواره شرکت کرده بودند. امسال گفته شده حدود 100 برنامه و کارگاه برای حاضران در نظر گرفته شده است.
 
جشنواره ادبی هی اعلام کرده است که فعلاً برنامه‌ای برای حضور در کشور امارات ندارد. روزنامه انگلیسی ساندی تایمز گزارشی منتشر کرده است که موجب رسوایی مقامات ارشد کشور امارات متحده عربی شده است. این روزنامه در گزارش خود از تجاوز جنسی شیخ نهیان بن مبارک النهیان 69 ساله وزیر دولت امارات متحده عربی در جریان یک نمایشگاه کتاب در ابوظبی خبر داده است.
 
به گفته یک کارمند انگلیسی نمایشگاه کتاب هی در ابوظبی، عضو خانواده سلطنتی امارات در این نمایشگاه او را مورد آزار جنسی و حتی حمله قرار داده است. کاتلین مک نامارات 32 ساله می گوید او برای مهمانی رسمی به ویلای این ولیعهد اماراتی دعوت شده بود.  این کارمند پیش از این شش ماه در وزارتخانه متبوع ولیعهد امارات کار کرده بود ولی هیچ رابطه استخدامی با اماراتی ها نداشت و در اصل برای برگزاری فستیوال ادبی به ابوظبی سفر کرده بود.
 
کارولین میشل مدیر فستیوال ادبی انگلیس در بیانیه ای اعلام کرد که بعد از شکایت مک نامارا مسئولان این فستیوال تصمیم گرفته اند که دیگر در کشور امارات حضور پیدا نکنند. مسئولان انگلیسی می گویند تا زمانی که این شیخ در مقام خود باقی است دیگر به این کشور باز نخواهند گشت.
 
دیگر برنامه‌های حضور فستیوال ادبی هی در کشورهای دیگر طبق برنامه در ماه سپتامبر در کشور اسپانیا و مکزیک، ماه نوامبر کشور پرو و ماه ژانویه کشور کلمبیا اعلام شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar