آخرین خبر/ النا فرانته، نام مستعار نویسنده‌ای ایتالیایی است که به صورت ناشناس فعالیت می‌کند. آثار فرانته به زبان‌های متعددی ترجمه شده‌اند و با وجود شناخته‌شدن به عنوان رمان‌نویسی بین‌المللی، توانسته هویت خود را از زمان انتشار اولین رمانش در سال ۱۹۹۲ مخفی نگه دارد.
⠀⠀
این کتاب، داستان جوانا دختر نوجوان شانزده‌ساله‌ای است که در یک خانواده‌ی فرهنگی متولد شده و یک روز عصر ناخواسته با شنیدن جمله‌ای از پدرش، طوفانی در ذهن او شکل می‌گیرد، طوفانی که نه فقط ذهن و زندگی او، بلکه زندگی خانواده‌اش را زیر و رو می‌کند. جوانا در این شرایط مانند قایقی در دریای مواج حوادث پیش می‌رود و در این میان نوجوانی‌اش را سپری می‌کند.
⠀⠀
این داستان سعی دارد به ظرافت و حساسیت دختران در سنین نوجوانی و بلوغ و اهمیت رفتار والدین با آن‌ها بپردازد. یکی از مهم‌ترین اتفاقات این داستان اشاره به دوره‌ی بلوغ و رشد در بدن فرزندان است، آن‌گونه که ایجاد و تولید هورمون‌های جنسی و تغییر در اندام‌ها، باعث می‌شود نوجوان به یک‌باره متوجه شود که علاوه بر دگرگون شدن اندامش، ساختار بدنی و حتی صدا، رفتار، حرکات و خواسته‌هایش به‌طور چشم‌گیری تغییر کرده است.
⠀⠀
⠀⠀
زندگی پردروغ آدم بزرگ ها
نوشته‌ی اِلِنا فِرانته
ترجمه‌ی سیدمهدی موسوی
کتاب خورشید: ۱۳۹۹ / ۵۰۰ صفحه / ۹۵هزار تومان
⠀⠀
این کتاب رُمان جذابی‌ست اما امیدواریم ناشر و مترجم، یک‌بار دیگر متن کتاب را ویرایش کنند و اشتباهاتی مثل کاربرد جابه‌جای «کسره» و «ه» در فارسی شکسته‌ی گفت‌وگوها را اصلاح کنند.
⠀⠀

برگرفته از اینستاگرام andisheh.bookshop

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar