ديجياتو/از سگ‌ها به خاطر حس بويايي بسيار قوي براي تشخيص مواد مخدر، اسلحه و اجساد استفاده مي‌شود. حال نيروهاي پليس در برخي کشورهاي آمريکاي جنوبي در حال آموزش سگ‌ها براي تشخيص کرونا هستند.

پليس ال سالوادور از رايحه‌هاي مصنوعي، مشابه بوي عرق مبتلايان به ويروس کرونا، براي آموزش سگ‌ها استفاده مي‌کند. پليس مبارزه با مواد مخدر اين کشور مي‌خواهد پس از آموزش سگ‌ها به زودي آن‌ها را در فرودگاه‌ها، ايستگاه‌هاي اتوبوس و پاسگاه‌هاي مرزي بکار گيرد. سگ‌ها به گونه‌اي آموزش ديده‌اند که فرد مبتلا را تشخيص داده و سپس او را علامت گذاري مي‌کنند.

  سگ‌ها تا ۳۰۰ ميليون گيرنده بويايي دارند و تحقيقات نشان داده که مي‌توانند ويروس را حتي در بيماران بدون نشانه (Asymptomatic) نيز تشخيص دهند. از رايحه‌هاي مصنوعي علاوه بر کرونا، براي تشخيص مواد مخدر و منفجره نيز استفاده مي‌شود.

در کشور ناامن مکزيک که طبق آمارهاي رسمي بين سال ۲۰۰۶ و ۲۰۲۰ حدود ۸۰ هزار نفر در آن ناپديد شده‌اند، از رايحه اجساد «عفوني، تازه و غرق شده» براي تعليم سگ‌ها استفاده مي‌شود. علاوه بر اين در ايالت سونورا، سازمان‌هاي دولتي و خصوصي از ۶ سگ براي تشخيص کرونا استفاده مي‌کنند و ۳۰ سگ ديگر نيز در حال آموزش ديدن هستند. در بين سگ‌ها نژاد لابرادور، جرمن شپرد، گلدن ريتريور و شپرد بلژيکي به چشم مي‌خورد.

در سانتياگو، پايتخت شيلي، پليس از سگ‌ها براي تشخيص کرونا استفاده مي‌کند و قرار است اين رويکرد در شهرهاي ديگر نيز بکار گرفته شود.

در قاره اروپا، مقامات جمهوري چک از نرخ موفقيت ۹۵ درصدي سگ‌ها در تشخيص نمونه آلوده به کرونا خبر داده‌اند و از آن به عنوان روشي سريع، موثر و بدون درد نام برده‌اند. در بريتانيا، محققان مرکز Medical Detection Dogs اميدوارند که از قدرت بويايي سگ‌ها براي تشخيص بيماري‌هايي مثل سرطان، پارکينسون و مالاريا استفاده شود. در ميامي از سگ‌ها براي شناسايي مبتلايان به کوويد-۱۹ پيش از ورود آن‌ها به ورزشگاه‌ها استفاده مي‌شود.

قيمت برخي از سگ‌هاي تعليم ديده به طور تقريبي به ۲۴ هزار دلار مي‌رسد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar