ایبنا/ کتاب «اهمیت نماز در اسلام» نوشته امیر محمد باقی از سوی نشر تفکر آینده ساز روانه بازار نشر شده است. در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: «یکی از مهم‌ترین دستوراتی که در اسلام سفارش زیادی به آن شده نماز است. در اهمیت نماز و اینکه ستون دین معرفی شده سخن‌های بسیار گفته‌اند، اما در اینجا تنها در مورد اهمیت نماز اول وقت سخن می‌گوییم. سبک شمردن نماز شکل‌های مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها تاخیر در خواندن آن است.

شیطان از انسانی که نماز‌های پنج گانه را در اول وقت بخواند می‌ترسد. اما نسبت به هر کس که نمازهای خود را به تاخیر بیفکند جرئت پیدا می‌کند و او را به ارتکاب گناهان بزرگتر وادار می‌کند. نماز یکی از فریضه‌های مهم و اصلی اسلام است که به عنوان دومین رکن اسلام قرار گرفته و پلی ارتباطی بین خدا و بنده‌اش است. در نماز بنده دلش را برای راز و نیاز با خدایش باز می‌کند و شروع به حرف زدن و ستایش کردن و درخواست از خداوند می‌کند و نهایت بندگی را برای خداوند به منحصه ظهور می‌گذارد. در این بین نماز می‌تواند پل ارتباطی قوی تری باشد و تمام ثوابش را در بر داشته باشد، به شرطی که بر طبق قرآن و سنت صحیح و در اول وقت برگزار شود و انجام آن از طرف نمازگزار به تاخیر انداخته نشود.»

در بخش دیگری از کتاب درباره فلسفه خواندن نماز آمده است:  «شاید بد نباشد به خود تلنگری بزنیم که ما خداوند را برای ذات مقدس خودش عبادت می‌کنیم یا برای آنکه به ما بهشت را عطا کند گوش به فرمان دستورات او هستیم؟ نماز دعا و نیایش شور و شوقی غیرقابل وصف برای رسیدن زمان مناجات و شتافتن به سمت نماز، قرآن خواندن، عبادت پروردگار، توسل و…  همه اینها از آن دسته حالات و اعمالی هستند که روح انسان را جلا می‌دهد، قلب را آرام ساخته و دلشوره‌ها و سیاهی‌ها را نابود می‌کند.  اما سوالی که شاید در ذهن بسیاری از افراد شکل گرفته باشد این است که چرا باید نماز بخوانیم؟ آیا نمی‌شود خدا را طور دیگری عبادت کرد؟

یعنی خداوند تنها ما را آفریده تا عبادتش کنیم،  البته به نظر نمی‌رسد که ما صرفاً برای عبادت کردن پروردگار بی همتا که نقصی در دستورات و کارهایش وجود ندارد خلق شده باشیم چون قبل از ما موجودات و فرشته‌هایی بودند که خداوند را عبادت کنند البته بهتر بگوییم در جایی به نام بهشت عبادت می‌کنند، محلی که برخی از ما انسان‌ها مشتاقانه برای رسیدن به آن گوش به فرمان حق‌ایم و به نوعی خداوند را برای رسیدن به بهشت وعده داده شده  و در نهایت برای آسایش و لذت بردن خودمان عبادت می‌کنیم...»

مخاطبان در کتاب حاضر می‌توانند با مباحثی چون نماز و تشکر، نماز و صراط مستقیم، زمینه همراهی در آخرت، برخی آثار نماز، روح و حقیقت نماز، تاکید برگزاری نماز صبح به جماعت، آثار معنوی، آثار اجتماعی، آثار سیاسی، آثار اخلاقی و تربیتی، اذان و اقامه،  شکیات و … آشنا شوند.

کتاب «اهمیت نماز در اسلام» نوشته امیر محمد باقی  با شمارگان هزار نسخه در ۳۱۴ صفحه به بهای ۶۸ هزار تومان از سوی نشر تفکر آینده‌ساز روانه بازار نشر شده است.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar