آخرین خبر/  روزنامه‌نگاری به نام ماجد بغدادی با تماسی از سوی مردی ناشناس و ظاهراً با نفوذ و ثروتمند، مأمور می‌شود تا با پیش‌پرداختی کلان، گزارشی دقیق درباره‌ی قتل کتابفروشی هفتاد ساله تهیه کند. او به سرعت راهی شهر بعقوبه می‌شود و با آشنایان و نزدیکان مقتول آشنائی برقرار و اطلاعاتی جمع‌آوری می‌کند. دفتر یادداشت‌های روزانه مقتول و نامه‌هایی که میان او و زنی فرانسوی به نام ژانت رد و بدل شده پرده از رازهای شخصیت مبهم و زندگی سیاسی و هنری و فکری مقتول برمی‌دارند. اما همچنان گره‌های بسیاری در این ماجرا وجود دارند....


- سعد محمد رحیم، دانش‌‌آموخته‌‌ی رشته اقتصاد و نیز مدرس و روزنامه‌نگار بود. علاوه‌بر تعدادی پژوهش سیاسی، شش مجموعه‌داستان از سعد منتشر شده است. همچنین سه رمان «گرگ‌‌ومیش آبچران» (برنده‌ی جایزه‌ی نخست نوآوری رمان عراق در سال ۲۰۰۰)، «نغمه‌ی یک زن، شفق دریا» (۲۰۱۲) و «کشتن کتاب‌فروش» (۲۰۱۶) از آثار اوست.

- سعد محمدرحیم در نهم آوریل 2018 و بعد از حضور در جشنواره‌ی گلاویژ در سلیمانیه دچار حمله‌ی قلبی شد و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

- دو رمان «وقتی کوزه شکست» و «قطاری به سوی خانه‌ی هانا: پس از مرگ سعد از او منتشر شد.

- سعد محمدرحیم درسال ۲۰۰۵ جایزه‌ی بهترین پژوهش مطبوعاتی عراق و در سال ۲۰۱۰ جایزه‌ی خلاقیت در داستان کوتاه را به خاطر مجموعه‌داستان «گل‌‌بادام» (۲۰۰۹) ازآن خود کرد.

- ماجد بغدادی؛ شخصیت اصلی رمان «کشتن کتابفروش» همچون سعد محمدرحیم خبرنگاری مطرح و نویسنده بود و به همین امر این رمان به‌شدت باورپذیر و شخصیت ماجد به‌غایت همدلی‌برانگیز است.

- ازآنجاکه موضوع رمان درباره‌ی کشته شدن کتابفروش و زیست هنری اوست، به فراخور شرایط در این کتاب، خواننده با رمان‌های متنوعی از تاریخ ادبیات سراسر دنیا و خصوصاً ادبیات عرب مواجه خواهد بود...

کشتن کتابفروش
نوشته‌ی سعد محمد رحیم
ترجمه‌ی محمد حزبایی زاده

برگرفته از اینستاگرام nimajpublication

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar