خراسان/ دوست داريم چيزهايي را که مي‌‌‌خوانيم خوب به ‌‌‌خاطر بسپاريم تا در مواقع ضروري از آن‌‌‌ها استفاده کنيم. اما وقتي کتابي را که مدتي قبل خوانده‌‌‌ايم ورق مي‌‌‌زنيم احساس مي‌‌‌کنيم هيچ چيزي يادمان نيست. براي اين‌‌‌ که محتواي کتاب را خوب به‌‌‌ خاطر بسپاريم بايد چند نکته را ياد بگيريم.
اولين مهارت اين است که بدانيم چه کتابي ارزش خواندن دارد. وقتي ذهن‌‌‌مان پر باشد از اطلاعات غيرضروري ناخودآگاه ، يادآوري نکات مهم سخت مي‌‌‌شود. پس قبل از شروع يک کتاب نگاهي به فهرست آن بيندازيد، مقدمه و چند صفحه اول آن را بخوانيد، در اپليکيشن‌‌‌ها و سايت‌‌‌هاي حوزه کتاب، نقد و نظر ديگران را بخوانيد تا انتخاب خوبي داشته باشيد. انتخاب درست، شروع به‌‌‌ خاطر سپردن کتاب است.
 در گام دوم کتابي را انتخاب کنيد که به کارتان مي‌‌‌آيد و کاربردي بودن آن را در زندگي شخصي يا شغلي و خانوادگي به‌‌‌ صورت ملموس حس کنيد. کتابي که کاربردي نباشد و به‌‌‌ کارتان نيايد خوب به ‌‌‌خاطر سپرده نمي‌‌‌شود.
 يادداشت برداري و خلاصه‌‌‌ نويسي را فراموش نکنيد. اين‌‌‌ که ايده اصلي کتاب چه ‌‌‌بود؟ مطالعه‌‌‌اش چه فايده‌‌‌اي براي شما داشت؟ از خودتان بپرسيد اگر بخواهيد محتواي کتاب را براي ديگران تعريف کنيد چه مي‌‌‌گوييد؟ مرور همين نکته کمک مي‌‌‌کند محتواي کتاب را به‌‌‌خاطر بسپاريد.
 مضمون کتاب را دنبال و با ديگران در خصوص آن بحث کنيد. کتاب‌‌‌هايي در موافقت و مخالفت آن بخوانيد تا مفهومي را که کتاب در ذهن‌‌‌تان شکل داده عمق دهيد و زواياي ديگر را بررسي کنيد. بدون اين تضارب آرا، خودتان تحليلي از کتاب نخواهيد داشت. در نهايت بد نيست دوباره هايلايت‌‌‌ها و خلاصه‌‌‌ها را بخوانيد تا محتواي کتاب در ذهن‌‌‌تان تثبيت شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar