خراسان/ یک فعال حوزه نشر معتقد است که در کشور ما، فناوری در کنار آثار مثبت، آثار منفی بیشتری داشته است؛ ازجمله پدیده حواس‌پرتی‌های دیجیتال که کیفیت مطالعه مردم را پایین می‌آورد و اساسا مردم را از مطالعه دور می‌کند. به گزارش ایبنا، کمال کمایی می‌گوید: اگر اثرات فضای مجازی و حواس‌پرتی‌های دیجیتال در کشور ما به شکل ساختارمند و اصولی، ارزیابی و با آن‌ها برخورد نشود، جبران‌ناپذیر خواهند بود. او می‌افزاید: یکی از این بحران‌ها، حواس‌پرتی‌های دیجیتال و چالش‌های فضای مجازی در حوزه نشر است. این چالش‌ها شکل و حالت‌های مختلفی دارد و در حال تبدیل‌شدن به یک مسئله جدی در حوزه مطالعه کتاب است. رفته‌رفته حواس‌پرتی‌های دیجیتال در همه زمینه‌ها رشد می‌کند؛ موضوعی که بیشتر ناشران امروزه به آن توجهی ندارند، اما من به عنوان یک مدرس که تخصصم آی‌تی و فناوری اطلاعات است و همچنین به عنوان یک ناشر، نگران کاهش میل و گرایش مردم، دانشجویان و عموم جامعه به مطالعه در تمام زمینه‌ها هستم.

مفهوم حواس‌پرتی دیجیتال
کمایی درباره حواس‌پرتی دیجیتال و مفهوم آن توضیح می‌دهد: وجود دسته گسترده‌ای از ابزارهای ارتباطی مانند شبکه‌های اجتماعی و سرگرمی‌های اینترنتی یکی از دلایل دورشدن جامعه از مطالعه و محروم‌شدن آن از فواید این کار است؛ زیرا با استفاده از گوشی‌های مدرن و هوشمند و رایانه‌های متصل به اینترنت، توجه و تمرکز بیشتر خواننده‌ها و مطالعه‌کنندگان به مطالب علمی، درسی، دانشگاهی، ادبی و... منحرف می‌شود.در شرایطی که سرانه مطالعه کتاب در کشور، از ۱۰ دقیقه که میزان پایینی است، عبور نکرده است، حواس‌پرتی‌های دیجیتال تاثیر بسیار زیادی روی مطالعه‌‌های کوتاه و وقفه‌های مکرر حین مطالعه دارد؛ به‌طوری که رفته‌رفته این سرانه مطالعه را هم کمتر خواهد کرد. کمایی به برخی آمارهای بین‌المللی در این زمینه اشاره می‌کند و می‌گوید: مطالعات شرکت مکنزی در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد مطالعه‌کنندگان به‌طور متوسط حدود ۶۰ درصد از ساعت کاری خود را در ارتباطات الکترونیکی و گشت‌و‌گذار در فضای اینترنت سپری و حدود ۳۰ درصد از وقت خود را نیز صرف خواندن و پاسخ دادن به فضای دیجیتال می‌کنند که موضوع مهمی است.

زیان جبران‌ناپذیر اپلیکیشن‌های مطالعه
وی یادآور می‌شود: این‌روزها شاهدیم که تمایل بعضی ناشران برای تبدیل کتاب‌های کاغذی و سنتی به فایل‌های پی‌دی‌اف و صوتی بسیار زیاد شده است؛ در این زمینه باید گفت روند کلی به دلیل سرعت و سهولت دسترسی به کتاب خوب است، اما نکته‌ای که به آن توجه نمی‌شود، این است که متاسفانه در اپلیکیشن‌های کتاب‎خوانی یا سایت‌های کتاب‌خوانی و حتی فایل صوتی، به مسائلی که ما در مطالعه به آن نیاز داریم توجهی نشده است؛  این مسائل شامل توجه عمیق، تمرکز حین مطالعه و همچنین جلوگیری از مطالعه‌های مقطعی، کوتاه و وقفه‌دار است. به‌عنوان مثال، ما در اپلیکیشن‌ها، در کنار فایل‌های مطالعاتی، تبلیغاتی را می‌بینیم که به‌صورت بنر ظاهر می‌شود. این تبلیغات که هیچ اصول و روند خاصی ندارد، موجب حواس‌پرتی خواننده می‌شود تا ببیند این تبلیغ چیست و روند مطالعه او مختل می‌شود. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar