آخرین خبر/ اروین یالوم از چگونگی سوگواری خود در ایام قرنطینه و کنار آمدن با رنج‌هایش سخن می‌گوید! می‌گوید که به روان‌درمانگر مراجعه کرده است تا بتواند سوگ خود را سپری کند و دوباره به زندگی بازگردد، در این مدت کتابی نوشته است که «مرگ و زندگی» نامیده می‌شود.

تقریبا هیچکس به اندازه یالوم در مورد مرگ ننوشته است، در تمام نوشته‌هایش مرگ را گنجانده است و حالا خودش دو سال است که به سوگ عشق از دست رفته‌اش نشسته است، ضمن آنکه خودش را هم در یک قدمی مرگ می‌بیند. تماشای این ویدیو از مصاحبه اخیر اروین یالوم از آن جهت جالب توجه است که در برابر کمک گرفتن از روان‌درمانگر برای عبور از سوگ خودش هیچ مقاومتی ندارد، یالوم در یک جایی از کتاب روان درمانی اگزیستانسیال می‌نویسد: «تنهایی بخشی از هستی است، باید با آن رو در رو شویم و راهی برای هضم آن بیابیم.

ارتباط با دیگران مهم‌ترین منبع در دسترس ما برای کاستن از وحشت تنهایی است. هر یک از ما کشتی‌هایی تنها در دریایی تیره و تاریم. نور کشتی‌های دیگر را می‌بینیم، کشتی‌هایی که به آنها دسترسی نداریم ولی حضورشان و شرایط مشابهی که با ما دارند، آرامش زیادی به ما می‌بخشد. ما از تنهایی و درماندگی محض‌مان آگاهیم. ولی اگر بتوانیم سلول‌های بی‌روزن‌مان را بشکافیم، متوجه می‌شویم دیگرانی هم هستند که با وحشتی مشابه دست به گریبانند. احساس تنهایی، راهی برای همدردی با دیگران به روی‌مان می‌گشاید و به این ترتیب، دیگر چندان وحشت‌زده نخواهیم بود. پیوندی نادیدنی، افرادی را که تجربه‌ای مشترک دارند، به هم می‌پیوندد.»

برگرفته از existentialist_t

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar