خبرگزاری کتاب ایران/دانشگاه سوئدی قصد دارد ساختمان جدیدی برای کتابخانه مرکزی خود را احداث کند و ظاهراً طرح شرکت آلمانی توانسته نظر مسئولان سوئدی را جلب کند.
 
به نقل از آرک‌دیلی، شرکت دانمارکی کوب (Cobe) توانست برنده طراحی کتابخانه دانشگاه گوتنبرگ یا یوتبری کشور سوئد شود. دانشگاه سوئدی قصد دارد ساختمان جدیدی برای کتابخانه مرکزی خود را احداث کند و ظاهراً طرح شرکت آلمانی توانسته نظر مسئولان سوئدی را جلب کند. دانشگاه گوتنبرگ بزرگترین و یکی از اصلی‌ترین دانشگاه‌ها در کشور سوئد است که در سال ۱۸۹۱ در این شهر تاسیس شد. این دانشگاه بزرگترین مرکز علمی جزیره اسکاندیناوی و از اصلی‌ترین دانشگاه‌ها در قاره اروپاست.
 
ساختمان کتابخانه مرکزی دانشگاه در تپه‌ای در نزدیک دانشگاه واقع شده است و هم اکنون دارای سالن‌های کنفرانس و محل‌هایی برای مطالعه کتاب و برگزاری سمینارهای فرهنگی ادبی است. مسئولان سوئدی در نظر دارند این فضاها را افزایش دهند و طرح کتاب باز شرکت دانمارکی توانست نظر آنها را جلب کند.
 
به گفته «دن استابرگارد» مدیر شرکت معماری و طراحی کوب ساختمان کتابخانه شبیه یک کتاب باز طراحی شده است به طوری که از طرف به آن نگاه کنید شکل یک کتاب باز شده را خواهید دید. این طراحی دانمارکی گفت: ساختمان کتاب مانند کتابخانه مرکزی دانشگاه طوری طراحی شده است که با محیط زیست سازگار باشد.
 
قرار است پروژه ساخت کتابخانه در سال 2025 کلید بخورد و در سال 2028 به بهره‌برداری برسد. ساختمان موزه علوم کشور سوئد و ساختمان شرکت خودروسازی جیلی از نمونه کارهای قبلی شرکت دانمارکی است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar