آخرین خبر/چندی پیش مقاله‌ای در مجله تایم منتشر شد که نویسنده اش ادعا می کرد، آن‌چه «مطالعه‌عمیق» نامیده می شود به زودی از بین خواهد رفت؛ چرا که میزان مطالعه عمیق میان آدم‌ها کمتر شده و این روزها دیگر آدم ها سرسری کتاب می‌خوانند و با وجود مطالب خلاصه شده اینترنتی تعداد خواننده‌های کتاب‌ها روز به روز تقلیل پیدا می کند.

نکته وحشتناک ماجرا اینجاست که مطالعات ثابت کرده کتابخوان‌ها در قیاس با افراد عادی، آدم‌های خوب‌تر و باهوش‌تری هستند و شاید تنها آدم‌هایی روی این کره خاکی باشند که ارزش عاشق شدن را داشته باشند.

براساس مطالعاتی که روانشناسان در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ انجام داده‌اند، کسانی که رمان می‌خوانند میان انسان‌ها بیشترین قدرت همدلی با دیگران را دارند و قابلیتی دارند با عنوان «تئوری ذهن» که در کنار آنچه خود به آن اعتقاد دارند، می‌توانند عقاید، نظر و علائق دیگری را مد نظر قرار دهند و درباره آن قضاوت کنند.

آن‌ها می‌توانند بدون این‌که عقاید دیگران را رد کنند یا از عقیده خودشان دست بردارند، از شنیدن عقاید دیگران لذت ببرند.
تعجبی هم ندارد که کتاب‌خوان‌ها آدم‌های بهتری باشند. #کتاب خواندن تجربه کردن زندگی دیگران با چشم غیرواقعی است.
یاد گرفتن این نکته که چطور بدون این‌که خودت در ماجرایی دخیل باشی، بتوانی دنیا را در چارچوب دیگری ببینی.

کتاب‌خوان‌ها به روح هزاران آدم و خرد جمعی همه این آدم‌ها دسترسی دارند.
آن‌ها چیزهایی دیده‌اند که غیر کتاب‌خوان‌ها امکان ندارد از آن سر در بیاورند و مرگ انسان هایی را تجربه کرده اند که شما هرگز آنها را نمی‌شناسید.

آن‌ها یاد گرفته‌اند که زن بودن چیست و مردن بودن یعنی چه. فهمیده‌اند که تماشای رنج دیگران یعنی چه. کتاب‌خوان‌ها بسیار از سن‌شان عاقل ترند.

متن از سبا حیدرخانی
برگرفته از اینستاگرام ravantahlil

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar