تسنيم/ مرکز ميکروفيلم نور به مناسبت بزرگداشت هزاره ابوريحان چاپ همانند کتاب  «آثار الباقيه عن القرون خاليه»، اثر هندشناس معروف ايراني، ابوريحان محمد بن احمد را به همراه نگاره‌هاي ارزشمند آن، منتشر کرده است.

علاوه بر اهميت علمي اين کتاب، 23 مينياتور از رخدادهاي مهم تاريخي ارزش اين کتاب را دو چندان کرده است. به علت افتادگي‌هايي که در نسخه وجود دارد، تاريخ کتابت آن مشخص نيست، اما از نوع خط و نگارگري‌هاي موجود مي‌توان اين برداشت را کرد که اين نسخه در بين سال‌هاي 1500_1600 ميلادي کتابت شده است. در حال حاضر اين کتاب در موزه ملي فرانسه نگهداري مي‌شود.

بيروني را که در سدهٔ چهارم و پنجم هجري مي‌زيسته است، از بزرگترين دانشمندان مسلمان و يکي از بزرگ‌ترين دانشمندانِ ايراني در همهٔ اعصار مي‌دانند. همچنين، او را پدرِ انسان‌شناسي و هندشناسي معرفي مي‌کنند. کتاب «تحقيق ماللهند» بيروني و  «آثار الباقيه عن قرون الخاليه» از مهمترين آثار او در رابطه با انسان‌شناسي و آداب و رسوم اقوام مختلف است.

شيوه برخورد بيرونى با گزارش‌هايى که تحقق آن به‌طور معمول ممکن باشد، ترکيبى از اعتماد بر نقل و رهگيرى از شيوه‌هاى قياسى است. به نظر وى؛ بايد ذهن خود را از هرگونه پيش‌داورى و تعصب پاک کرد و سپس با مقايسه روايت‌هاى مختلف و يافتن توافق‌ها و تشابه‌هاى آنها تا حد امکان در تصحيح آنها کوشيد.

يکي ديگر از کتاب‌هاي بسيار مهم اين دانشمند بزرگ «الآثار الباقية عن القرون الخالية» است که  بيرونى در اين کتاب و نيز کتاب ديگرش «تحقيق ماللهند» دقيق‌ترين گزارش‌هاى دوران باستان درباره تاريخ علوم مختلف در هند و گاه‌شمارى ملّت‌ها را ارائه مى‌دهد. اين کتاب مطالعه تطبيقي تقويم‌هاي فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي گوناگون، درهم‌بافته بارياضيات، نجوم اطلاعات تاريخي، به همراه کاوش در سنن و مذاهب ملت‌هاي گوناگون است. بيروني در تأليف اين کتاب  به مقوله‌هايي نظير گاهشماري و تقويم ملل مختلف، تاريخ ايران، بابل و روم، جشن‌ها و اعياد ايرانيان و ديگر اقوام، اديان و آثار مقدس دين اسلام, يهود، زردشتي، مانوي، صائبي، مزدک و هندوييسم پرداخته و نظرات ارزشمند عالمانه‌اي در اين‌باره ارائه کرده است.

بيرونى در «آثار الباقية» در مورد باورها و مراسم آئينى گوناگونى که در ميان ملل و پيروان اديان و فرق مختلف وجود دارد، بارها به تشابه‌ها و تفاوت‌هاى موجود اشاره مى‌کند. وي در اين کتاب براي رفع ملال خواننده، مطالب و مسائل پراکنده و در عين حال بسيار جالبى را ذکر مى‌کند. تحقيقات بيرونى درباره تاريخ و آداب و رسوم ملل مختلف در «آثار الباقية»، از بارزترين و نخستين نمونه‌هاى اين‌گونه تحقيقات به شمار مى‌رود. وى در اين کتاب تعصب و پيروى کورکورانه از عقايد رايج را رد مى‌کند؛ زيرا از نظر وى تعصب چشم‌هاى بينا را کور و گوش‌هاى شنوا را کر مى‌کند و انسان را به کارى وا مى‌دارد که خرد و دانش آن را گواهى نمى‌دهد.

مرکز بين المللي ميکروفيلم نور يک مرکز پژوهشي در محل خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلي نو هند است که مرمت و نشر نسخه‌هاي خطي کهن به صورت چاپ همانند مي‌پردازد. مهدي خواجه پيري رييس اين مرکز مبتکر روش‌هاي نوين در صنعت مرمت و آفت‌زدايي و چاپ همانند نسخه‌هاي خطي است که حرکتي بديع در احياي متون کهن را به وجود آورده است.

نسخ همانند به نسخه‌هايي گفته مي‌شوند که با تمام خصوصيات ويژگي‌هاي  اصلي نسخ همانندسازي و چاپ مي‌شود. استفاده از کاغذهاي دست‌ساز مخصوص و جلدهاي  فاخر دست‌ساز توسط هنرمندان هندي از  ديگر ويژگي‌هاي اين نوع چاپ محسوب مي‌شود. تاکنون  اين مرکز بيش از 300 نسخه خطي را که 66 اثر  آن با موضوع ميراث مشترک ايرا ن و هند است، به چاپ رسانده است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar