ايسنا/ سازمان انتشارات جهاد دانشگاهي استان مرکزي، کتاب "خواب غفلت" را رونمايي کرد.

حجت الاسلام مهدي مهدوي اطهر، مولف اين کتاب در آئين رونمايي آن، با اشاره به روايتي از اميرالمومنين علي(ع) اظهار کرد: در اين روايت آمده است " آيا کسي هست که قبل از اينکه مرگش فرا برسد از خواب غفلت بيدار شود".

وي با بيان اينکه عنوان کتاب خواب غفلت نيز از اين حديث گرفته شده است، در معرفي اين کتاب گفت: اين کتاب پيرامون اخلاق اجتماعي نوشته شده است.  

مهدوي اطهر افزود: اولين مرحله عرفان، بيداري است، به اين معنا که اگر از غفلت بيدار شويم، رستگار مي شويم. در اجتماع نيز همين گونه است و در واقع بر اساس اصول اخلاق اجتماعي، يکي از مشکلاتي که جامعه را به سمت شقاوت و بدبختي مي کشاند، غفلت است.

وي غفلت را از عوامل انحطاط و سقوط اجتماعي عنوان کرد و گفت: در اين کتاب تلاش شده ماهيت غفلت تبيين شود. غفلت بر دو نوع مذموم و ممدوح است که شناخت اين دو حائز اهميت است و در کتاب به آنها پرداخته شده است.

وي اظهار کرد: برخي از انواع غفلت همچون غفلت در قبال برخي اشتباهات افراد خانواده، ممدوح است، چرا که به حفظ بنيان خانواده کمک مي کند، اما غفلت مذموم که در اين کتاب از بعد فردي و اجتماعي تبيين شده، غفلتي است که نمي توان آنرا ناديده گرفت. در اين کتاب مصاديق اين نوع غفلت در ساحت هاي مختلف تبيين و بررسي و روش هاي پيشگيري از غفلت و درمان آن نيز بيان شده است.

وي افزود: در منابع مختلف، درمان هايي براي مشکلات اخلاقي فرد و اجتماع يافت مي شود، لذا از منابع بسيار اصيلي در اين کتاب استفاده شده و علاوه بر احاديث و آيات قرآن، از حکايات متعدد عرفا نيز در اين کتاب نقل شده و از اشعار مولانا، فردوسي و حافظ نيز براي تبيين مسئله غفلت استفاده شده است.

وي با بيان اينکه در گذشته از شعر براي بيان مسائل اجتماعي و بيدارسازي جامعه استفاده مي شده است، گفت: بر اين اساس، بسياري از حکمت ها را مي توان در اشعار پيدا کرد. البته در اين کتاب از کلام امام راحل و مقام معظم رهبري هم به عنوان بيدارکنندگان عصر حاضر، استفاده شده است و در نهايت در اين اثر تلاش شده خواننده به شناخت از غفلت و شناخت روش هاي پرهيز از آن دست پيدا کند.

براساس اين گزارش، علي اصغر غفاري زاده سرپرست جهاد دانشگاهي استان مرکزي نيز در اين آئين، با اشاره به فعاليت هاي سازمان انتشارات جهاد دانشگاهي اظهار کرد: اين مجموعه در سال هاي آغازين فعاليت جهاد دانشگاهي با توجه ويژه به کتاب و کتابخواني بنيانگذاري شد و تاکنون توانسته نقش موثري را در حوزه چاپ و نشر کتاب بويژه در حوزه دانشگاهي ايفا کند.

وي با اشاره به معرفي سازمان انتشارات جهاد دانشگاهي استان مرکزي به عنوان شعبه برتر اين سازمان در کشور در سال گذشته، خاطرنشان کرد: بدون شک حمايت هاي دانشگاهيان و فرهيختگان استان در موفقيت اين سازمان تاثير بسزايي داشته و خواهد داشت.

 اين کتاب در تيراژ هزار نسخه چاپ و منتشر شده و به قيمت ۳۰ هزار تومان در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar