تسنيم/ کتاب «درنگ»، سرگذشت کوتاه پنج تن از ره‌يافتگان به مکتب اميرالمؤمنين، علي(ع)، همزمان با فرارسيدن هجدهم ذي‌الحجه و روز عيد غدير به کوشش انتشارات عهد مانا به چاپ رسيد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. راويان در اين اثر علت گرايش خود را به مکتب امام علي(ع) روايت کرده‌ و سختي‌ها و شيريني‌هاي اين مسير را برشمرده‌اند.

از نکات قابل تأمل اين است که يکي از راويان کتاب «درنگ» در شب عيد غدير خم سال 84 به دست عوامل وهابي ترور شد و اين شهادت، سندي ماندگار بر مظلوميت ياوران اميرالمومنين(ع) بود.

در بخش‌هايي از اين کتاب مي‌خوانيم: به او گفتم، خب کجا را براي اسکان در نظر گرفتيد؟ گفت: هيچ‌جا، ان شاءالله جور مي‌شود. 

بيشتر که صحبت کرديم، فهميدم حتي پول غذا و کرايه برگشت را هم ندارند. جلوتر که رفتيم، ديدم حشتمي از من همکاري نمي‌خواهد، او از من معجزه طلبکار است. همه ادارات و سازمان‌هايي را که مي‌شناختم زير و رو کردم، هيچ متولي واقعي براي مستبصرين وجود نداشت که نداشت. حالا من مانده بودم و 60 زائر مستبصر بي جا و مکان. 

امام علي (ع) , غدير خم | عيد غدير خم , کتاب ,

نگاهم را به سمت جمکران حواله کردم و گفتم: آقا جان! اين‌ها محبان شما هستند، خودت پناهشان بده. چيزي نگذشت که جا و مکان فراهم شد. هزينه غذا هم در چشم به هم زدني آماده شد. حتي پس از چند روز، هزينه سفر مشهد هم برايشان جور شد. به خودم که آمدم ديدم کار اين بچه‌ها خيلي راحت انجام مي‌شود. پيش خود گفتم: اين‌ها زندگي خود را براي امام زمان(عج) رها کردند، آقا هم آنها را رها نمي‌کند. پايان اين سفر آغاز يک مسير بود. ...

در معرفي اين اثر آمده است: گاهي بايد ايستاد و مسير پشت سر و راهِ پيشِ رو را کاويد و بررسي کرد. شايد خطا آمده باشيم، شايد حرف‌هايي باشد که گوش‌هايمان با آن بيگانه است و بايد بشنويم. شايد سخناني باشد که به گوشمان نرسانده باشند و بدون آن، طي طريق ممکن نباشد؛ و ما فقط يک بار زندگي مي‌کنيم و ارزش درنگ، اينجا مشخص مي‌شود. اگر مسير را اشتباه آمده باشيم چه؟!

«درنگ» تأملي است در مسير شناخت؛ گزارش‌هايي است از لحظه‌ها و بزنگاه‌هايي که راويانش آنجا فهميده‌اند «چشم‌ها را بايد شست، جور ديگر بايد ديد…».

کتاب «درنگ» به همت پايگاه اطلاع‌رساني استبصار تدوين شده و انتشارات عهد مانا، آن را در 96 صفحه رقعي و با قيمت 20 هزار تومان منتشر کرده است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar