خبرآنلاين/ کتابي که ۶۳ سال پيش از کتابخانه فانهام در نيوکاسل به امانت گرفته شده بود توسط شخصي ناشناس به کتابخانه بازگردانده شد.

«چگونه با آمار دروغ بگوييم» نوشته دارل هاف نام کتابي است که ۶۳ سال پيش از کتابخانه فانهام در نيوکاسل انگلستان به امانت گرفته شد و حالا توسط فردي ناشناس در يک پاکت قهوه‌اي به مبدا اصلي خود يعني کتابخانه بازگشته است.
کارمندان کتابخانه مي‌گويند که قرار بوده اين کتاب در روز ۲۵ نوامبر سال ۱۹۵۸ به کتابخانه بازگردانده شود که حالا با بيش از ۶ دهه تاخير به همراه يک يادداشت معذرت‌خواهي براي اين همه سال تاخير غيرموجه و عبارت «دير رسيدن بهتر از هرگز نرسيدن است» در لابه‌لاي صفحات آن به کتابخانه بازگشته است.

گفتني است که جريمه تاخير کتاب برحسب نرخ روز ۳۵۰۰ پوند بوده که به دليل شيوع کرونا به حالت تعليق درآمده و تنها به ۱۵ پوند محدود شده است.
 لوک برتون، يکي از کارمندان کتابخانه مي‌گويد «براي ما دانستن اين‌که اين کتاب تا چه مدت تاخير داشته يک شوک بزرگ بود. هرگز پيش از اين چنين چيزي نديده بوديم؛ اما حالا خيلي خوشحال هستيم که کتاب سرانجام برگشته و دوست داريم با فردي که کتاب را بازگردانده و افرادي که او را به اين کار تشويق کرده‌اند صحبت کنيم. خيلي خوب است که با ما تماس بگيرند و مطمئن هم باشند که مشمول هيج جريمه‌اي نخواهد شد.»

او در ادامه افزوده: «از وقتي عکس يادداشتي را که به همراه کتاب بوده در شبکه‌هاي اجتماعي به اشتراک گذاشته‌ايم، بحث‌هاي زيادي پيرامون آن درگرفته که موجب مسرت و خوشحالي است. ديدن اين‌که کتاب‌ها و فرهنگ مطالعه تا چه اندازه براي مردم بااهميت است و چه لذتي را برايشان فراهم مي‌آورد، بسيار هيجان‌انگيز است.»

‌  در گزارش بي‌بي‌سي آمده ارزش اين کتاب که در گذر زمان آسيب بسيار ديده، صدها پوند است و حالا قرار است به همين شکل دوباره به مجموعه کتابخانه‌هاي نيوکاسل بازگردانده شود تا يادآور سفر غيرمعمول و دراز خود در گذر سال‌ها و زمان باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar