باشگاه خبرنگاران/ کتاب «راسپوتين» اثر ادوارد زرينسکي با ترجمه بيژن اشتري در نشر ثالث منتشر شد. اين اثر داستان يک دهقان بي سواد سيبريايي را به نام «راسپوتين» روايت مي‌کند که توانست در سال‌هاي پاياني عمرش نفوذ زيادي روي آخرين تزار و ملکه روسيه داشته باشد. زندگي اين مرد و همسرش بسيار پررمز و راز در سقوط امپراطوري روسيه و روي کار آمدن بلشويک‌ها تاثيربه سزايي داشت. تا آنجايي که گفتند بدون راسپوتين، لنيني در کار نبود. بدون لنين هم انقلاب اکتبر روسيه به وقوع نمي‌پيوست.

دوارد راژينسکي در کتاب که نخستين زندگينامه راسپوتيني مبتني بر استاد تازه يافته شده است هويت و شخصيت واقعي راسپوتين را منصفانه و بدون هرگونه پيش داوري برملا مي‌کند. نويسنده کتاب توانسته است با مهارتي مثال زدني دنياي عجيب و متناقض اعيان و اشراف روسيه را در سال‌ها و ماه‌هاي پاياني روسيه براي مخاطبان کتاب بازسازي کند.

راژينسکي مورخي است که هيچ گرايش سياسي يا تعلق خاطري به چپ‌ها ندارد و به همين دليل روايتش در دو کتاب «راسپوتين» و «آخرين تزار» براي مخاطبان تازگي دارد؛ چه بسا دقيقا مشخص مي‌کند چرا رژيم اتحاديه جماهير شوروي محکوم به فنا بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar