ايسنا/کتاب گوياي «همسفر» به نويسندگي مجيد سانکهن و به تهيه‌کنندگي اشرف السادات اشرف نژاد و به روايت علي همت موميوند در ۲۴۰ دقيقه تهيه‌شده است و بر روي پايگاه کتاب گوياي ايران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به نقل از روابط عمومي مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس، کتاب گوياي «همسفر»، روايتي شنيدني از زندگي جانباز شهيد «سيد محمود موسوي» است. اين کتاب روايت مردي از اهالي اصفهان است که راننده‌ي کاميون بود. کتاب «همسفر» به‌اجمال و در ۱۰ فصل زندگي او را در سه مرحله براي مخاطبان بازگو کرده است:

مرحله‌ي ابتدايي که پيش از انقلاب اسلامي است و در ظاهر هيچ رابطه‌اي با انقلاب ندارد. وي پس از آشنايي با حضرت «امام خميني(ره)» به انقلاب اسلامي علاقه‌مند مي‌شود. بعد از انقلاب به جهاد سازندگي مي‌پيوندد و با شروع جنگ تحميلي عليه ايران، خود را به جبهه مي‌رساند و در ابتدا به‌عنوان راننده در بخش تدارکات سپاه پاسداران مشغول به کار مي‌شود.

پس از مدتي، وارد مرکز مطالعات مي‌شود و از همين‌جاست که با گروهي از راويان آشنا شده و سيري جذاب و تأثيرگذار در شخصيت اين فرد ديده مي‌شود.

شهيد موسوي اگرچه راوي نبود و به‌عنوان راننده و نيروي تدارکاتي در مجموعه‌ي راويان جنگ حضور داشت، اما همراهي، آمادگي بالا و قبول مأموريت‌هاي حساس باعث شد تا وي نيز سهم بسياري در پشتيباني از راويان صحنه‌ي نبرد داشته باشد.

او در عمليات «خيبر» و «طريق‌القدس» به جابه‌جايي راويان مشغول بود، تا اينکه در يکي از رفت‌وآمدها در اثر انفجاري مهيب جانباز شد. وي در سيزدهم فروردين سال ۱۳۸۳، براثر شدت جراحات وارده، جامه‌ي شهادت را بر تن کرد.

کتاب «همسفر» يکي از کتاب‌هاي مجموعه «راويان صحنه جنگ» است. هر جلد از اين مجموعه کتاب‌هاي راويان صحنه‌ي جنگ، شامل مجموعه خاطرات، داستان‌ها و سرگذشت افرادي است که در زمان جنگ در خطّ مقدّم حضور داشتند و با جنگ، به شکل مستقيم روبه‌رو شدند. اين اتفاقات تصويري واضح از شهداي جنگ در اختيار مخاطب علاقه‌مند به تاريخ شفاهي قرار مي‌دهد.

کتاب «همسفر» در سال ۱۳۹۳ توسط مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدّس منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar