خبرگزاري کتاب ايران/قرار است براي اولين بار نمايشگاهي از عکس‌هاي کم‌ياب آگاتا کريستي در سفر ماه عسل با همسر دومش به خاورميانه در نمايشگاهي در شهر تورکوي بريتانيا به نمايش درآيد. اين خبر به مناسبت پانزدهم سپتامبر، زادروز «ملکه جنايت» فراروي شماست.
 
به نقل ازاسکاتزمن- تصاوير به‌ندرت‌ ديده‌شده از آگاتا کريستي و همسر دومش در زمان سفر ماه عسل در سال 1931، بخشي از نمايشگاهي است که زندگي عاشقانه خالق داستان‌هاي جنايي را به تصوير کشيده و قرار است در اواخر ماه جاري ميلادي در موزه تاريخ و هنر توره آبيي در شهر تورکوي بريتانيا به نمايش درآيند.

 
اين تصوير کريستي را همراه همسرش مکس مالون، باستان‌شناس برجسته انگليسي در سال 1931 نشان مي‌دهد که براي گذراندن دوران ماه عسل خود در يک کشتي به کناره رود نيل در مصر آمده‌اند. گفته مي‌شود که اين يکي از همان سفرهايي است که نويسنده انگليسي براي نگارش رمان «مرگ روي رود نيل» از آن الهام گرفته است.

 
در اين تصوير نيز آگاتا کريستي به همراه مکس مالون و لئوناردو وولي، باستان‌شناس بريتانيايي در منطقه المينا سوريه در سال 1931 حضور دارند.

مدير اين موزه درباره اين نمايشگاه خاطر نشان کرد «هردوي اين عکس‌ها قبلا منتشر شده بودند اما نه به طور گسترده و البته عکس‌ها و تصاوير ديگري در اين نمايشگاه وجود دارند که هرگز پيش از اين ديده نشده‌اند.»

او در ادمه افزود «نمي‌توان به درستي حدس زد که دقيقا چه زماني و کجا طرح داستان‌هايي چون «مرگ روي رود نيل» به ذهن آگاتا کريستي رسيدند؛ زيرا او در سال 1907 نيز براي مدتي به مصر سفر کرده بود.»

گفتني است که در اين نمايشگاه از عکس‌ها، کلمات، نامه‌ها و اشعار خود نويسنده انگليسي براي روايت ازدواج دومش با باستان‌شناس برجسته انگليسي استفاده شده که حاصلش نگاهي صميمانه به ماجراجويي‌هاي خارق‌العاده او در خاورميانه است.

آگاتا کريستي بعد از جدايي از همسر اولش آرچي کريستي در 11 سپتامبر  سال 1930 با مکس والوان باستان‌شناس ازدواج کرد.

به گفته مدير اين نمايشگاه، اين موزه اولين مکاني در جهان است که ميزبان چنين نمايشگاهي از آگاتا کريستي شده و به منزله يک کودتاي واقعي در زادگاه نويسنده انگليسي است.

متيو پريچارد، نوه آگاتا کريستي که در برپايي اين نمايشگاه همکاري موثري داشته مي‌گويد «در دوراني که به خاطر قرنطينه از سفر کردن و ديدن جاهاي مختلف دنيا محروم هستيم جالب و هيجان‌انگيز خواهد بود که چيزهايي را درباره سفرهاي الهام‌بخش آگاتا کريستي در 90 سال پيش بدانيم.»

آگاتا کريستي نويسنده مشهور انگليسي و خالق داستان‌هاي جنايي و ادبيات کارآگاهي و اولين نويسنده‌اي بود که کتاب‌هايش بيشترين ترجمه را به زبان هاي مختلف دنيا داشته است. او در طول زندگي حرفه‌اي خود 66 رمان جنايي با شخصيت‌هاي مرموزي چون خانم مارپل و هرکول پوآرو  نوشت.

او در کتاب رکوردهاي گينس مقام اول در ميان پرفروش‌ترين نويسندگان کتاب در تمام دوران‌ها و مقام دوم را بعد از  شکسپير در ميان پرفروش‌ترين نويسندگان در هر زمينه‌اي به خود اختصاص داده‌ است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar