خبرگزاری کتاب ایران/جایزه کتاب آلمان از سال ۲۰۰۵ سالانه در ماه اکتبر به بهترین رمان آلمانی‌زبان توسط اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمانی اعطا می‌شود.
 
به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، جایزه کتاب آلمان از سال ۲۰۰۵ سالانه در ماه اکتبر به بهترین رمان آلمانی‌زبان توسط اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمانی اعطا می‌شود. این جایزه یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی آلمان به‌شمار می‌رود و کتاب‌های منتشرشده در آلمان، اتریش و سوئیس می‌توانند توسط ناشرین آنها نامزد جایزه کتاب آلمان شوند. هر ناشر می‌تواند تا دو کتاب از فهرست انتشار فعلی یا برنامه‌ریزی‌شده خود پیشنهاد کنند.
 
برنده جایزه کتاب آلمان سالانه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت معرفی می‌شود و مبلغ ۲۵۰۰۰ یورو دریافت می‌کند؛ در حالی که پنج نامزد لیست کوتاه، هرکدام مبلغ ۲۵۰۰ یورو به عنوان جایزه دریافت می‌کنند. این جایزه در سال 2021 نامزدهای نهایی خود را چنین اعلام کرده است:
 
یعقوب دوم نوشته نوبرت استرین / انتشارات کارل هانسر
واتی نوشته مونیکا هلفر / انتشارات کارل هانسر
یوروتراش نوشته کریستین کراچ / انتشارات کیپنهر اند ویتچ
دانش آموز شن و ماسه کلینکن نوشته توماس کانست / انتشارات سارکامپ
هویت نوشته میتو سانیال / انتشارات کارل هانسر
زن آبی نوشته آنجه راویک استروبل/ انتشارات اس. فیچر
 
هر سال معمولاً برنده این جایزه طی مراسمی در طی روزهای نمایشگاه کتاب آلمان جایزه خود را دریافت می‌کند. امسال نمایشگاه کتاب فرانکفورت یکی از برنامه‌های نسخه فیزیکی خود را به برگزاری این مراسم اختصاص داده است.

جایزه کتاب آلمان از سال ۲۰۰۵ (از ۱۴ سال پیش) برای حمایت از نویسندگان آلمانی‌زبان و ارتقای فرهنگ کتاب‌خوانی در این کشورها به رمان برگزیده سال اهدا می‌شود.
 
اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان از سال ۲۰۰۵ تا کنون هر سال جایزه کتاب آلمان را به بهترین رمان آلمانی‌زبان سال اعطا می‌کند. این جایزه نقدی و در مجموع بالغ بر ۳۷ هزار و ۵۰۰ یورو است و از مهم‌ترین جوایز ادبی اروپا به شمار می‌آید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar