ایسنا/مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در پیامی درگذشت آیت‌الله حسن حسن‌زاده طبری آملی را تسلیت گفت.

 به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، در متن پیام  ایوب دهقانکار آمده است:

«آیت حُسن به حقیقت اعلی پیوست»
سالک توحیدی حضرت آیت‌الله حسن حسن‌زاده طبری آملی مشهور به علامه حسن‌زاده آملی، از ستارگان پرفروغ دانش در اسلام و ایران و از چهره‌های تابناک علمی و فلسفی طبرستان بعد از عمری مجاهدت علمی و دینی چهره در نقاب خاک کشید و روح ملکوتی آن عارف و عالم به حقیقت اعلی پیوست.


بعد از مهد و دامان پرمهر مادر، او دانش‌اندوزی را از مکتب خانه زادگاهش در ایرای لاهیجان آغاز کرد و پس از آن افزون بر کسب علم در حوزه علمیه آمل و تکمیل دانش خود در مدارس دینی حاج ابوالفتح و مروی تهران، و اخذ اجتهاد، به قم رفت و افزون بر کسب فیض از محضر مشاهیر بزرگ حوزه قم، به تحقیق و پژوهش و دانش‌اندوزی در حوزه‌های علمی، دینی و فلسفی، پرداخت. او با پژوهش در حوزه‌های فلسفی و علمی، زمینه‌های جدیدی را برای علاقه‌مندان مطالعات دین و علم و پژوهش‌های فلسفه و دین گشود. همین تلاش‌ها و ممارست علمی، از او دانشمندی ساخت که در نزد اساتید و هم‌نسل‌های خود، به ابوالفضائل، علامه ذوالفنون و علامه دهر نامیده و ممتاز شد.

راز موفقیت این عالم ربانی به عنوان یک رهرو حق و دین را، باید در این رباعی که خود سروده است جُست؛
سرمایه راهرو حضور و ادب است              آن‌گاه یکی همت و دیگر طلب است
ناچار بود رهرو از این چار اصول               ورنه به مراد دل رسیدن عجب است
حضور در پای درس اساتید، ادب و افتادگی برای کسب فیض و رسیدن به مدارج عالی علمی، تلاش بسیار و طلب دانش و کسب علم، همه چهار اصول و نقشه راهی بود که حضرت علامه برای رسیدن به مراد دل خود، به انجام رسانید.

پژوهش‌های علمی او در حوزه‌های دین، علوم ریاضی و نجوم، عرفان، حکمت، کلام، علوم تفسیری و روایی، علوم تاریخی و رجالی، ادب فارسی و عربی، هنر و نیز اشعار عرفانی ایشان که در قالب‌های غزل، رباعی، قصیده و ترجیع‌بند سروده شده ‌است، همه از او دانشمندی کم‌نظیر ساخته و میراث علمی ماندگار او همگی، چراغ‌های پر نوری است که راه‌گشای حق‌جویان و دانش اندوزان است.

خانه کتاب و ادبیات ایران، ضمن تسلیت درگذشت این عارف صمدانی به رهبر معظم انقلاب اسلامی و حوزه‌های علمیه و دانشگاه های کشور، برای روح آن دانشمند علامه، رحمت واسعه الهی و برای فرزندان و خاندان معزز ایشان صبر و اجر مسالت دارد.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar