ایسنا/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت روز حافظ شیرازی گفت: وقتی در مورد حافظ صحبت می‌کنیم تنها از یک شخصیت ادبی و یک شاعر چیره‌دست سخن نمی گوییم؛ بلکه از بخشی از هویت ملی‌مان سخن به میان می‌آوریم.
به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در مراسم بزرگداشت روز حافظ (۲۰ مهرماه) اظهار کرد: بیستم مهر هر سال به نام حافظ شیرازی نام‌گذاری شده است. حافظ در شعر و ادبیات فارسی یکی از قله‌های فتح‌ناشدنی و از جمله بزرگ‌ترین مفاخر تاریخی کشور ما است. 

او افزود: دیوان حافظ امروز در کنار قرآن کریم و دیگر کتاب‌های ادعیه، جای ثابتی را در منازل ایرانیان به خود اختصاص داده است. مردم به حافظ به عنوان لسان‌الغیب نگاه می‌کنند. او شخصیتی است که مردم در حل مشکلات و مسائل‌شان و زمانی که دچار تردید هستند به دیوانش تفأل می‌زنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: هر خانواده و فرد ایرانی حکایت‌های زیادی را از تعاملاتش با دیوان حافظ دارد. این نشان می‌دهد که امروز حافظ تبدیل به بخشی از حافظه تاریخی ما ایرانیان شده است. وقتی از حافظ صحبت می‌کنیم در حقیقت به او به عنوان نمادی از نمادهای هویت ملی ایرانی توجه می‌کنیم.

اسماعیلی سپس بیان کرد: به همه علاقه‌مندان حافظ، این روز را تبریک می‌گویم و امیدوارم پروژه‌ها و تحقیقات حافظ‌شناسی در دانشگاه‌ها و  محافل علمی ما بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. هنوز هم «حافظ» ابعاد ناشناخته‌ای دارد که نیازمند پژوهش و تحقیق است. بزرگان ادب این سرزمین تا امروز تلاش‌های زیادی را در این حوزه داشته‌اند.

او گفت: شایسته است که ادبا، بزرگان و حافظ‌شناسان ما تلاش کنند تا ابعاد جدیدی از این هنر ماندگار حافظ را که در قالب اشعاری زیبا برای همیشه در تاریخ ادبیات ما ثبت و ضبط شده است رمزگشایی و بازنمایی کنند و امیدواریم محافل علمی و ادبی ما همچون گذشته مشحون از برکات این شاعر و غزل‌سرای گرانقدر باشد. این روز را به همه علاقه‌مندان شعر و ادب فارسی، به ویژه مردم عزیز شیراز که این توفیق را دارند که در کنار حافظ باشند و هنگام دلتنگی‌ها به حافظیه بروند، همچنین به همه ملت شریف ایران تبریک می‌گویم؛ به مردمی که با تفأل به دیوان حافظ به دنبال مشکل‌گشایی از کارشان هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود بیان کرد: امیدواریم این توفیق دست دهد تا به زودی در جلسه‌ای با حضور حافظ‌پژوهان عزیز کشورمان در حافظیه بتوانیم بیشتر و بهتر به بررسی جایگاه و اهمیت این شاعر گرانقدر ایرانی بپردازیم.

نشست گرامیداشت حافظ توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت بیستم مهر، روز بزرگداشت این شاعر در فضای مجازی برگزار شد.

در این برنامه، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، کاووس حسن‌لی استاد ادبیات دانشگاه شیراز، حسن انوری چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی، بهاءالدین خرمشاهی مترجم و حافظ پژوه، محمد بقایی ماکان نویسنده، مترجم و استاد ادبیات فارسی و سید نجمی حسن زیدی دانشیار دانشکده دولتی آموزشی کراچیِ پاکستان سخنرانی کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar