خبرگزاری کتاب ایران/جلد چهارم رمان «آنک آن یتیم نظرکرده» با عنوان «هجرت بزرگ» در آستانه تولد پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد(ص)، از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شد.
 
 پس از انتشار جلد سوم با عنوان «سالیان سخت» در اوایل سال جاری، کتاب «هجرت بزرگ» چهارمین رمان از مجموعه «آنک آن یتیم نظرکرده» اثر محمدرضا سرشار است که در آستانه تولد پیابر رحمت و مغفرت منتشر شد.
 
جلد اول این مجموعه مربوط می‌شود به قبل از تولد پیامبر تا زمان مبعث که چیزی بیشتر از 40 سال از زندگی پیامبر را دربرمی‌گیرد. جلد دوم این مجموعه از زمان مبعث تا سال هشتم بعثت که هجرت دوم مسلمانان به حبشه است را شامل می‌شود. این 2 مجلد در واقع بین سال‌های 1373 تا 1376 نوشته شد و ابتدا به‌صورت یک برنامه رادیویی تحت عنوان «از سرزمین نور» صبح‌های جمعه از شبکه سراسری پخش می‌شد و در نهایت به‌صورت کتاب به بازار نشر آمد. جلد سوم از این مجلد، سه فراز مهم محاصره سه ساله رسول اکرم (ص) و دیگر مسلمانان بنی‌هاشم در شعب ابی‌طالب، درگذشت حضرت خدیجه (س) و سفر پیامبر به طایف را دربرمی‌گیرد.
 
جلد سوم از بعد ماجرای هجرت به حبشه شروع می‌شود و تا سال 13 مبعث یعنی سال وفات حضرت خدیجه و ابوطالب و قصه محاصره مسلمانان در شعب ابیطالب و سفر پیامبر به طائف است.
 
جلد چهارم شامل داستان‌هایی است که از شب لیله‌المبیت شروع می‌شود و ادامه ماجرا‌هایی که برای پیامبر اتفاق می‌افتد تا با آغاز یک هجرت بزرگ به مدینه برسد.
در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «اسعد زُرارَه، که تازه خود را بدانجا رسانیده بود، افسارِ شترِ خویش را به دستِ برده‌اش سپرد و پیش آمد و گفت: سرپرست آن دو، منم، ای رسول خدا!
ـ چنانچه بفروشند، به خواست خدا، اندر این زمین، مسجدی بسازیم.
ـ این، پیشکش من به تو، بهرِ بنای مسجد باشد. به خدا سوگند که من، جز از خداوندِ برتر ، بهای آن را نمی‌ستانم.
ـ بی دادن بها، نمی‌پذیرم، ای اسعد.
ـ بهایی ندارد، ای رسول خدا.
ـ هر آنچه که هست، برگو، تا بپردازیم.
ـ چون تو می‌فرمایی، می‌گویم. بهایش هفت دینار است.
پیامبر، علی را که در میان مردم ایستاده بود، فراخواند. پس، او را فرمود: علی جان! این ستد و داد را بر پاره پوستی بنویس. چون فروشنده و خریدار و دو گواه، مُهر خویش را بر پای فروشنامه زدند، اسعد زراره را ده سکۀ زر بده.
علی گفت: چنین می‌کنم، ای رسول خدا.»
 
کتاب «هجرت بزرگ» در 207 با شمارگان 1250 نسخه از سوی انتشارات سوره مهر راهی بازار نشر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar