ایرنا/دولت فرانسه با وضع یک قانون جدید از کتابفروشی‌های مستقل در برابر انحصار «آمازون» بر بازار کتاب حفاظت می‌کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، کتابفروشی‌های مستقل فرانسه تا به‌ حال به لطف قانونی که اعمال تخفیف روی کتاب های جدید را ممنوع می‌کند در برابر غولی به نام آمازون ایستادگی کرده‌اند اما این که آمازون هزینه ارسال کمتری تعیین می‌کند کفه‌ ترازو را به سمت این بزرگترین خرده فروش آنلاین دنیا سنگین کرده است. حالا فرانسه در نظر دارد با وضع یک قانون جدید، یک کف هزینه برای ارسال کتاب تعیین کند تا رقابتی برابر میان کتابفروشی‌های محلی و آمازون جاری شود.    

به گفته آمازون این قانون که توسط پارلمان فرانسه تصویب شده، اما هنوز اجرایی نشده است و به ضرر افرادی تمام خواهد شد که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و امکان مراجعه به کتابفروشی‌ها را ندارند چون کتابفروشی‌های مستقل فرانسه بیشتر در شهرها متمرکز شده‌اند. این خرده‌فروشی آنلاین با انتشار بیانیه‌ای خطاب به رویترز گفت: اعمال کف هزینه ارسال برای کتاب به قدرت خرید مشتریان لطمه می‌زند.

در کشور ویکتور هوگو و سیمون دوبووار کتابفروشی‌ها در دوران شیوع کرونا مشاغل ضروری تلقی شده و باز بودند و حالا دولت فرانسه در تدارک گام جدیدی برای محافظت از فرهنگ ملی خود در برابر غول های فناوری است. بیش از ۲۰ درصد ۴۳۵ میلیون کتابی که در سال ۲۰۱۹ در فرانسه به فروش رفت به صورت برخط خریده شده بودند و سهم ۳ هزار و ۳۰۰ کتابفروشی مستقل این کشور از سهم بازار به دلیل رقابت با خرده فروشانی چون آمازون و فنک/FNAC (خرده‌فروشی زنجیره‌ای فرانسوی برای محصولات فرهنگی) به‌تدریج کاهش یافته است.

مشکل از جایی شروع شد که بنا بر قانون فرانسه ارسال رایگان کتاب ممنوع است اما آمازون با تعیین هزینه یک سنتی برای ارسال کتاب این قانون را دور زده است. این در حالی است که کتابفروشی‌های محلی معمولا ۵ تا ۷ یورو برای ارسال کتاب هزینه دریافت می‌کنند. به گفته وزارت فرهنگ فرانسه، راهبرد قیمت‌گذاری آمازون باعث رشد سهم این اپراتور از بازار کتاب شده است.

این وزارتخانه در گفت‌وگو با رویترز گفت: این قانون برای تنظیم رقابت نابرابر در بازار فروش آنلاین کتاب و جلوگیری از انحصار اجتناب ناپذیری که از ادامه این وضعیت حاصل خواهد شد، ضروری است.

وزارت فرهنگی فرانسه از اشاره تاریخ اجرایی شدن این قانون خودداری کرد و گفت هنوز برای اعلام تاریخ دقیق خیلی زود است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar