ایسنا/چهارمین شماره مجله ادبیِ «نوپا» با پرونده سیروس شمیسا همراه با مقاله‌ها، ترجمه‌ها و داستان‌هایی از نویسندگانِ جوانِ ایران، افغانستان و عراق منتشر شد. 

 این شماره از  فصلنامه با بخش داستانِ فارسی آغاز می‌شود و در ابتدا، داستانی  از مصطفی راحمی همراه با یادداشت حسن میرعابدینی بر این داستان منتشر شده است. در ادامه هشت داستانِ دیگر از نویسندگانِ جوانِ ایران و افغانستان: امید ذاکری‌نیا، حمیده علیزاده، مائده علوی، نگار قلندر، لیدا قهرمانلو، امیر نعیمی و نیلوفر نورپور منتشر شده که بر تمام داستان‌ها، یادداشت‌ها و نقدهایی از حسین ورجانی، محمدرضا ایوبی، سیدمرتضی حسینی شاهترابی، سعید ناظمی، فریبا عابدین‌نژاد و بهاره ارشد ریاحی آمده است.

در ادامه، فصل اول رمان چاپ‌نشده جبار جمال غریب «سقوط آسمان» ترجمه مریوان حلبچه‌ای را خواهید خواند و بعد از آن داستان «مسیح عراقی» نوشته حسین بلاسم ترجمه نرگس قندیل‌زاده و داستان «کلید» نوشته وندی ارسکین ترجمه منصوره شوشتری آمده است.

بخش نقدها و مقاله‌ها با مقاله «چرا ضحاک در افسانه ایرانی کشته نمی‌شود؟» نوشته دکتر ابوالحسن تهامی آغاز شده است. در ادامه این بخش مقاله «ابهام‌زدایی از خطِ فارسی» نوشته احسان راستان و نقدی بر رمان «خانه گربه‌ها» نوشته شوکا حسینی را خواهید خواند. در پایانِ این بخش تازه‌های بازار کتاب توسط دکتر آرمان فاتح و سالار خوشخو و… معرفی شده است.

«بازچاپ» جدیدترین بخش مجله است که قرار است هر شماره به چاپِ دوباره مقالاتی بپردازد که سال‌های دور چاپ شده‌اند و همچنان خواندنی و تازه مانده‌اند و دوباره خواندن‌شان در مواقعی به مخاطب ادبیات کمک می‌کند. در این شماره، مقاله «شبه‌وبا یا شبه‌هنرمند» از غلامحسین ساعدی انتخاب شده است.

پرونده این شماره به شناخت و بررسی  سیروس شمیسا، شاعر، نویسنده و استاد ادبیات می‌پردازد. در این پرونده علاوه‌بر گفت‌وگو با  شمیسا و شعر و مقاله‌ای منتشرنشده از او، مقالاتی از  اصغر دادبه‌، ناصر فکوهی،  هرمز رحیمیان،  حسین پاینده، شعری از سعید حمیدیان، بهرام پروین گنابادی، یاسر دالوند، الوند بهاری و… را می‌خوانید.

چهارمین شماره مجله ادبیِ «نوپا» به مدیرمسئولی و سردبیری مجتبا نریمان در ۳۰۰ صفحه و با قیمت ۵۰ هزار تومان روانه کتاب‌فروشی‌ها شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar