logo
  1. جذاب ترین ها
  2. برگزیده
کتاب

روایت زندگی "ایران درودی" با صدای احسان کرمی- قسمت دوم

منبع
آخرين خبر
بروزرسانی

آخرین خبر/ کتاب زندگینامه ایران درودی، هنرمند پیشکسوت عرصه نقاشی با عنوان «در فاصله دو نقطه ...!» با صدای احسان کرمی خوانده می­ شود. خوانش کتاب زندگینامه ایران درودی توسط احسان کرمی انجام می­ شود.کتاب «در فاصله دو نقطه …!» اتوبیوگرافی ایران درّودی، نقاش ایرانی است. او در این کتاب ماجرای زندگی خود را از هنگام تولد شروع کرده است و نکته به نکته تمامی آنچه شخصیت وی را ساخته است به زبانی ساده بازگو می‌کند.
ایران دَرّودی، نقاش برجسته ایرانی متولد ۱۱ شهریور ۱۳۱۵ در مشهد ،هفتم آبان امسال در سن ۸۵ سالگی درگذشت. او همچنین کارگردان، نویسنده، منتقد هنری و استاد دانشگاه رشته تاریخ هنر است. درودی به عقیده برخی پیرو مکتب فراواقع‌گرایی (سورئالیسم) است. سالوادور دالی هیچ‌ گاه سبک درودی را نزدیک به سبک خود نمی‌دانست و درودی را هنرمندی از خطه شرق با ذوق و استعداد بی‌نهایت توصیف می‌کرد. درودی همچنین کارگردان و تهیه‌کننده چند فیلم مستند و کوتاه برای تلویزیون بوده‌است.
کتاب مصور «در فاصله‌ی دو نقطه» نوشته‌ی «ایران درودی» نقاش معاصر است. او در این اثر از دوران کودکی، جنگ جهانی، وقایع 28 مرداد و... و ملاقات‌هایش با بزرگانی نظیر ابراهیم پورداوود، سهراب سپهری، احمد شاملو، فروغ فرخزاد، خسرو گلسرخی، فرح دیبا، مهدی اخوان ثالث، بهمن مفید، ژان کوکتو و برتا سلکیند و... گفته است. ناشر در معرفی این اثر آورده است: «در فاصله دو نقطه اتوبیوگرافی ایران درودی، نقاش ایرانی است. او در این کتاب ماجرای زندگی خود را از هنگام تولد شروع کرده است و نکته به نکته تمامی آنچه شخصیت وی را ساخته است به زبانی ساده بازگو می‌کند. لابه‌لای صفحات کتاب به مناسبت موضوع تصاویری از تابلوهای نقاش به چاپ رسیده است.» در توضیح پشت جلد کتاب آمده است: «تا این مرحله از زندگی دانسته‌ام که می‌باید کوله‌بار غم‌ها و دلتنگی‌ها را بر زمین گذارد و به استقبال آینده رفت حتی اگر این آینده یک روز یا یک ساعت یا فقط یک لحظه باشد. مطمئن هستم بهترین لحظه، لحظه‌ی بعدی زندگی‌ام خواهد بود. شاید لحظه‌ی بعدی نوید خلق اثری باشد که هنوز نیافریده‌ام ولی در لحظه‌ی بعدی، اثری به ابعاد آرزوهایم، اثری به شفافیت تمام آینه‌ها، خلق خواهم کرد. و سپس این اثر را در بالاترین نقطه‌ی آسمان برخواهم افراشت تا تصویر تمامی این جهان در آن انعکاس یابد.» کتاب حاضر را نشر «نی» منتشر کرده است.

برگرفته از اینستاگرام ehsaankaramy

قسمت قبل:

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره