خبرگزاری کتاب ایران/ نمایشگاه بین‌المللی کتاب شهر تسالونیک یونان امسال به خاطر شرایط کرونایی این کشور قرار است از فردا 25 نوامبر به مدت سه روز با همکاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت برگزار شود.
 
 به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، نمایشگاه بین‌المللی کتاب شهر تسالونیک یونان هر سال در ماه می برگزار می‌شود؛ ولی امسال به خاطر شرایط کرونایی این کشور قرار است از فردا 25 نوامبر به مدت سه روز با همکاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت برگزار شود.

امسال آلمان به عنوان مهمان افتخاری نمایشگاه اعلام شده است. سال گذشته نیز کشور فرانسه مهمان افتخاری این نمایشگاه بود.
 
این شهر در بالای خلیج تسالونیکی، شاخه ای از خلیج ترامیک واقع شده‌است، که به نوبه خود بخش شمال غربی دریای اژه را تشکیل می‌دهد. این شهر در فاصله ۵۰۰ کیلومتری آتن، پایتخت کشور یونان قرار دارد. نمایشگاه کتاب سال گذشته در این شهر برگزار نشد. به واسطه حضور فرانسوی‌ها در یونان 40 کتاب از نویسندگان یونانی به زبان فرانسوی ترجمه و در این کشور منتشر شد.
 
در سال‌های گذشته نمایشگاه‌های کتاب در یونان و البته شهر تسالونیک روابط خوبی نیز با نمایشگاه‌های کتاب در کشورهای مختلف از جمله چین و روسیه داشت. در سال 2016 یونان مهمان افتخاری نمایشگاه کتاب مسکو بود و تقریباً هر سال نیز این کشور در نمایشگاه کتاب پکن حضور دارد.
 
«نوپی چاتزیگوریو» مدیر نمایشگاه تسالونیکی با ارائه این آمار اعلام کرد امسال در نمایشگاه کتاب یونانی قرار است روابط بیشتری با نویسندگان و ناشران خارجی برقرار شود و این امیدواری وجود دارد که ادبیات یونان بیشتر از گذشته بتواند خودش را به ناشران دیگر کشورها معرفی کند.
 
وی گفت: «هم اکنون در دانشگاه مسکو دپارتمان آموزش زبان و ادبیات یونانی تاسیس شده است و روابط خوبی با ناشران این کشور برقرار کرده است. ما امیدواریم برگزاری این نمایشگاه بتواند موجب تقویت این روابط با دیگر کشورها شده و بتوانیم زبان و ادبیات یونان را در تمام حوزه‌ها و ژانرها گسترش دهیم.»
 
امسال «نیکلاس یاترومانولاکیس» وزیر فرهنگ یونان یکی از مهمانان افتخاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت بود و درباره ادبیات و موسسات فرهنگی و وضعیت آنها در دوران پساکرونا صحبت کرد. مدیر نمایشگاه تسالونیکی امیدوار است حضور وزیر فرهنگ کشورش در نمایشگاه فرانکفورت بتواند زمینه سرمایه‌گذاری ناشران خارجی در ادبیات یونان کارساز بوده باشد.
 
به گفته مدیران نمایشگاه کتاب تسالونیکی یکی از اهداف برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی معرفی ادبیات معاصر یونان به کشورهای خارجی است چون بیشتر این کشورها بیشتر از زمان معاصر با ادبیات یونان باستان آشنایی دارند. قرار است در نمایشگاه پروژه ترجمه کتاب‌های یونانی با عنوان ادبیات یونان (GreekLit) کلید بخورد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar