ایرنا/ پاییزه کتاب با فروش نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان، در شهرهای بزرگ پایان یافت و در شهرهای کمتر توسعه یافته تا ۸ آذر ادامه خواهد داشت.

 طرح‌های فصلی کتاب، مدت‌هاست به یکی از عادت‌های فرهنگی کشور تبدیل شده است، مخاطبان فرهنگی، در آغاز هر فصل منتظر خبر این رویداد فرهنگی و اتفاقات مهم پیرامون آن هستند و در آبان ماه که هفته کتاب،  همه چیز را به سوی این رویداد می کشد، عطر کتاب همه کشور را در بر می‌گیرد.

بیش از ۲۸ میلیارد تومان فروش پاییزه کتاب

پاییزه کتاب ۱۴۰۰، از ۲۹ آبان آغاز شد و تا سوم آذر در شهرهای بزرگ، به پایان رسید و تا پایان این روز، بیش از ۴۲۳ هزار جلد کتاب، به ارزش بیشتر از ۲۸ میلیارد تومان به فروش رسید. در این میان ۱۴ درصد از کل فروش طرح پاییزه به تهران اختصاص داشته است و بیش از ۶۳ هزار جلد کتاب به مبلغ بیش از ۴ میلیارد تومان به فروش رسیده است. رتبه دوم در میان استان‌ها، متعلق به استان خراسان رضوی است که بیش از ۵۰ هزار جلد کتاب، به ارزش بیش از ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، آمار فروش آنها بوده است، اصفهان نیز با ۳۶  هزار و ۷۸۴ جلد کتاب به مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، در جایگاه سوم است،  استان‌های قم و فارس در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

دنیای کتاب و کتاب‌های کودک، در بالاترین جایگاه

کتابفروشی ماه‌پیشونی تهران (شعبه باغ کتاب) به همراه دنیای کتاب قم، بیشترین فروش را داشتند، این دو کتابفروشی در  طول طرح همراه یکدیگر در جایگاه اول و دوم بودند، بیشتر از ۱۰ هزار جلد کتاب در دنیای کتاب قم و ۹۹۱۱ جلد کتاب در ماه‌پیشونی تهران به فروش رسید. در کتابفروشی‌های پاتوق کتاب شهرکرد، ۷۴۷۹ جلد و کلبه کتاب جهرم، ۶۱۹۱ جلد و کتاب فرازمند رشت، ۶۰۹۰ جلد کتاب به فروش رسیده است.

نزدیک به ۱۰۰۰ کتابفروشی در طرح پاییزه

در این دوره از طرح که با حضور ۹۸۶ کتابفروشی برگزار شد، ۷۵۰ کتابفروشی در مراکز استان‌ها و ۲۳۶ کتابفروشی در شهرستان‌ها هستند و بر اساس آمار خانه کتاب ۹۵۷ کتابفروشی فروش داشته‌اند، در این دوره تهران مطابق همیشه با ۱۵۳ کتابفروشی بیشترین کتابفروشی را داشت و خراسان رضوی با ۱۱۹ کتابفروشی در رتبه دوم و اصفهان با ۹۵ کتابفروشی و قم با ۹۰ کتابفروشی در رتبه سوم و چهارم هستند. 

فرصت بیشتر برای شهرهای کمتر توسعه یافته

با پایان طرح در شهرهای بزرگ بر اساس اعلام خانه کتاب و ادبیات ایران، طرح فصلی کتاب در ۴۱ کتابفروشی، در ۲۵ شهر و در ۱۲ استان کشور که کمتر توسعه یافته به حساب می‌آیند تا هشتم آذر ماه ادامه خواهد یافت، برای دریافت فهرست این کتابفروشی‌ها اینجا کلیک کنید.

کردستان با ۵ شهر و ۱۲ کتابفروشی و خراسان رضوی با ۴ کتابفروشی در ۴ شهر، بیشترین حضور را در این فهرست دارند. 

 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح های فصلی فروش کتاب را آغاز کرد؛ در این طرح ها کتابفروشی ها می توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارت‌خانه دریافت کنند.

در این طرح ها که با نام طرح های فروش فصلی مشهور شده اند، کتابفروشی هایی که شرایط لازم را داشته باشند، پس از ثبت نام، می توانند کتاب های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند. 

پاییزه کتاب ۱۴۰۰، نوزدهمین دوره از طرح‌های فصلی بود که در شهرهای بزرگ به پایان رسیده و در برخی شهرها تا ۸ آذر ماه ادامه خواهد داشت. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar