ایسنا/ هنگامی که ونسان ونگوگ ـ نقاش معروف هلندی ـ دچار بیماری روحی و روانی و گرفتار آسایشگاه‌ روانی شد، دریافت که یک چیز هست که روح او را آرام کرده و از دنیای شکسته درونش نجات می‌دهد؛ آن ناجی کتاب خواندن بود.

به نقل از الجزیره، ونسان ونگوگ تابلوهای زیادی با موضوع ادبیات دارد. برخی از آن‌ها را از رمان‌های ادبی الهام گرفته و در بخی از آن‌ها افراد را در حال مطالعه ترسیم کرده است.

یکی از این‌ها تابلو «رمان‌های پاریسی و کتاب‌های زرد» است که در سال ۱۸۸۷ توسط این هنرمند کشیده شده است. این اثر را در زیر می‌بینید:

تجویز کتاب در تابلوهای نقاشی

ونگوگ در این اثر علاقه خود به ادبیات فرانسه را نمایان کرده است. آثار ونگوگ به خاطر رنگ های خاص و واقع گرایانه بودنشان متمایز می‌شوند. او در مدتی که در فرانسه اقامت داشت کتاب‌ها را بهترین یار و یاور خود یافته بود.

ونگوگ تنها نقاشی نبود که کتاب خوانی را به تصویر کشید. ژان اونوره فراگونا، نقاش فرانسوی نیز اثری به نام «دختر کتابخوان» دارد که یکی از مشهورترین آثار نقاشی با موضوع کتابخوانی است. با وجود اینکه هویت دختری که ترسیم شده مشخص نیست اما این تابلو نمونه‌ای خوب برای زنان کتابخوان است؛ زنانی که علاوه بر زیبایی ظاهری به پرورش روح خود نیز می‌اندیشند. نبود کاغذ و قلم اضافی در صحنه نشان می‌دهد که دختر جوان درس نمی خواند بلکه از روی علاقه و اشتیاق در حال مطالعه است. همچنین اندازه کوچک کتاب در دست او نشان دهنده محبوبیت رمان‌های اواخر قرن ۱۸ میلادی است.

این اثر را در زیر مشاهده می‌کنید:

تجویز کتاب در تابلوهای نقاشی

بسیاری از نقاشان، کتاب خواندن را یک شیوه درمان می‌دانستند. البته این چیز تازه‌ای نیست. مصریان باستان هم اشاره کرده‌اند که کتاب خواندن یک راه درمان است. همانطور که بیمارستان المنصور در قاهره، خواندن قرآن کریم را راهی برای درمان برخی از بیماری ها توصیف کرده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar