آخرین خبر/ کارآگاه خصوصی، «چارلز هاوارد»، به دعوت معشوقه‌ی سابقش «سوفیا»، برای حل معمای مرگ یکی از ثروتمندترین سرمایه‌داران شهر، به خانه‌ای مرموز وارد می‌شود. عجیب اینکه هیچ‌کدام از اعضای خانواده از مرگ او ناراضی به نظر نمی‌رسند.

آگاتا کریستی درباره‌ی «خانه کج» می‌گوید: «این کتاب یکی از آثار ویژه و محبوب من است که سال‌ها نوشتنش را در نظر داشتم؛ درباره‌اش می‌اندیشیدم و بررسی می‌کردم و با خود می‌گفتم، روزگاری که وقت و فرصت کافی پیدا کنم و بخواهم از اوقات فراغت خود واقعاً لذت ببرم، نوشتن آن را شروع خواهم کرد. باید بگویم از هر پنج اثر یک نویسنده شاید یکی دل‌پذیر باشد، خانه‌ی کج، واقعاً اثری دل‌پذیر است». 
رمان پلیسی‌‌-‌‌جنایی «خانه کج» اثر «آگاتا کریستی» نویسنده‌ی مشهور انگلیسی است که در سال ۱۹۴۹ به نگارش درآمده است. آگاتا کریستی، جنایی‌نویس نامدار انگلیسی شیفته‌ی جهان بی‌گناه است. او چندین‌بار به ایران سفر کرد و طی مصاحبه‌ای گفته است که من همیشه در کار نوشتن بودم و الان بیش از ۵۰ سال است که کتاب‌های پلیسی می‌نویسم. این کتاب یکی از آثار ویژه‌ی نویسنده است.

* درباره‌ی نویسنده
آگاتا کریستی (زاده‌ی ۱۵ سپتامبر۱۸۹۰ – درگذشته‌ی ۱۲ ژانویه۱۹۷۶)، نویسنده‌ی انگلیسی داستان‌های جنایی و ادبیات کارآگاهی بود. کریستی اولین نویسنده‌ای است که کتاب‌هایش بیشترین ترجمه را به زبان‌های متعدد دنیا داشته است. پس از وی، ژول ورن و سپس شکسپیر قرار دارند.
آگاتا کریستی در ۱۲ژانویه۱۹۷۶ در ۸۵سالگی به مرگ طبیعی درگذشت. او با نام مستعار «مِری وستماکوت» (Mary Westmacott) داستان‌های عاشقانه و رومانتیک نیز می‌نوشت، ولی شهرت اصلی‌اش به‌سبب ۶۶ رمان جنایی اوست. داستان‌های آگاتا کریستی، به‌‌ویژه آن‌‌دسته که درباره‌ی ماجراهای کارآگاه «هرکول پوآرو» یا «خانم مارپل» است، نه‌‌تنها لقب «ملکه جنایت» را برای او به ارمغان آورد؛ بلکه وی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مبتکرترین نویسندگانی که در راه توسعه و تکامل داستان‌های جنایی کوشیده‌اند، معرفی و مطرح کرد.

کتاب: Crooked House (۱۹۴۹)
فیلم: Crooked House (۲۰۱۷)
نویسنده: آگاتا کریستی
راوی: بهروز رضوی , فاطمه رکنی

قسمت قبل:

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar