نماد آخرین خبر

مدیرعامل به نشر: "سعید تشکری" نقش مهمی در تربیت نویسنده‌های جوان مشهدی داشت

منبع
تسنيم
بروزرسانی
مدیرعامل به نشر: "سعید تشکری" نقش مهمی در تربیت نویسنده‌های جوان مشهدی داشت

تسنیم/ حسین سعیدی با بیان اینکه زنده‌یاد سعید تشکری نویسنده، پژوهشگر، منتقد و مدرس ادبیات داستانی و دینی کشور، نویسندگان زیادی تربیت و به جامعه ادبی کشور معرفی کرد، افزود: مرحوم تشکری با برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های متعدد و متنوع آموزشی مسیر جدیدی را در خصوص تربیت نویسنده و داستان‌نویس در کشور و به ویژه خراسان گشود.

وی با بیان اینکه طراحی و راه‌اندازی جلسات آموزشی «عصرانه داستان‌نویسان رضوی در سه‌شنبه‌های به‌نشر» از ابتکارات سعید تشکری بود، ادامه داد: این جلسات به‌صورت منظم و مستمر از سال 1396 تا قبل از فراگیری کرونا هر هفته سه‌شنبه‌ها در فروشگاه مرکزی کتاب انتشارات آستان قدس رضوی در مشهد برگزار و داستان‌های رضوی در این جلسه توسط نوآموزان و پیشکسوتان داستان‌نویسی خراسان نگارش، خوانش و توسط زنده‌یاد استاد سعید تشکری نقد و بررسی می‌شد.

مدیرعامل انتشارات آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه یکصد جلسه «عصرانه داستان‌نویسان رضوی» با حضور کامل استاد تشکری برگزار شد، گفت: ایشان با وجود کسالت، حضور در جلسات آموزشی را به هیچ عنوان کنسل و لغو نمی‌کردند و بسیار جدی، منظم و پرقدرت در مسیر تربیت نیروی انسانی و داستان‌نویس رضوی فعالیت داشتند.

سعیدی خاطرنشان کرد: خروجی جلسات «عصرانه داستان‌نویسان رضوی در سه‌شنبه‌های به‌نشر» یک جلد کتاب با عنوان «به صرف عصرانه» شامل 22 عنوان داستان رضوی از داستان‌نویسان جوان با دبیری علمی زنده‌یاد استاد «سعید تشکری» بود و علاوه بر آن نیز چندین نویسنده به جامعه ادبی کشور معرفی که آثاری از این افراد نیز تاکنون به‌صورت مستقل منتشر شده است.

وی ادامه داد: کتاب‌های «آژان برازنده» به قلم «نوید کریمی»، دو کتاب «دل‌اندروا» و «آذرگون» به نویسندگی «ام‌البنین ماهر»، کتاب «عزیزم ذوالفقار» به قلم «رضا وحید» از جمله آثاری است که توسط اعضای جلسات «عصرانه داستان‌نویسان رضوی» نگارش و توسط انتشارات آستان قدس رضوی منتشر شده است.

سعیدی همچنین خاطرنشان کرد: با همت استاد تشکری «عصرانه داستان‌نویسان رضوی» در مراکز استان‌هایی همچون تهران، قم، اصفهان، بجنورد، یزد، سمنان و کرج برگزار و در مشهد نیز علاوه بر فروشگاه مرکزی کتاب به‌نشر در مراکزی همچون دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه امام رضا(ع)، نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد برگزار و ترویج گفتمان رضوی در قالب داستان و رمان نیز ارائه شد.

مدیرعامل به‌نشر با بیان اینکه انتشارات آستان قدس رضوی خانه سعید تشکری بوده و هست، گفت: انتشار کتاب‌های مشکور، جلد دوم غریب قریب و آبی‌ها به‌صورت یک مجلد در دستور کار است و پیش از این آثاری همچون موقف، اوسنه‎ گوهرشاد، هشت قصه، مردمان قصه کنند، قصه‌های آمین از ایشان در به‌نشر منتشر شده است.

سعیدی همچنین با بیان اینکه تشکری عضو شورای علمی به‌نشر بود، افزود: یک دوره پویش مطالعاتی از کتاب اوسنه‎ گوهرشاد به قلم زنده‌یاد سعید تشکری در انتشارات آستان قدس رضوی برگزار شد.

اضافه می‌‎شود زنده‌یاد سعیدتشکری نویسنده، مدرس، کارگردان، رمان‌نویس و منتقد برجسته و مطرح کشور و خادم حرم مطهر رضوی، متولد 1342، 19 بهمن ماه در بیمارستان رضوی مشهد درگذشت و دو روز بعد یعنی 21 بهمن‌ماه در میان بهت و اندوه دوستان، شاگردان و علاقه‌مندانش در مشهد تشییع و جوار حضرت ثامن الحجج(ع) به خاک سپرده شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره