logo

قصه چارقدهای رنگ‌پریده منتشر شد  

منبع
مهر
بروزرسانی
قصه چارقدهای رنگ‌پریده منتشر شد  

مهر/«چارقدهای رنگ‌پریده» اثر الهام روستایی راد توسط نشر بایا منتشر شد. این کتاب اثری داستانی درباره زنان دوره قاجار است.

انتشارات بایا به تازگی کتاب «چارقدهای رنگ‌پریده» اثر الهام روستایی راد را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۱۹۰ صفحه و بهای ۹۹ هزار تومان منتشر کرده است. روستایی راد دانش‌آموخته مقطع دکتری در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه الزهرا است که تاکنون در این زمینه مقالات و پژوهش‌های بسیاری را منتشر کرده است.

«چارقدهای رنگ‌پریده» نخستین اثر ایشان در حوزه رمان و ادبیات داستانی است که با روایتی حزن‌انگیز از زیست زنانه در دوره قاجار را بیان می‌کند.

این داستان خیالی حکایت دختری نوجوان به نام گلاب در عهد ناصری است که به دلیل سلطه جامعه پدرسالار، افکار و رسوم مخل و دست و پا گیر و برخی باورهای عامیانه و خرافی زندگی غم‌انگیز و قابل تأملی را از سر می‌گذراند. داستان گلاب، روایت بسیاری از زنان مظلوم و ستمدیده ایران است که در گذشته اسیر تعصبات خشن بوده‌اند و برای سال‌های متمادی سهم ناچیز آها از زندگی به چاردیواری‌ خانه؛ پخت و پز، شوهرداری، فرزندآوری و نگهداری از آن‌ها خلاصه می‌شد. به واقع آن‌ها نقشی در انتخاب مسیر زندگی و حتی همسفر خویش نداشتند و تمام عمرشان به اطاعت از پدر، شوهر و مردان سرپرستشان می‌گذشت.

«چارقدهای رنگ‌پریده» روایت سرخوردگی‌ها، ناکامی‌ها و تقدیرگرایی زنان ایرانی در طول تاریخ است که با وجود همه تلاش‌ها برای رهایی از این تسلسل باطل باز هم گرفتار در بند و زنجیر تعصبات، تسلیم سرنوشت محتوم خود شده‌اند. آفریده‌های اعجاب‌انگیزی سرشار از عشق و مهربانی که در حصر خانگیشان همه چیز بود اما عشق نبود...

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar