ایسنا/رئیس دانشگاه تهران از تشکیل ستادی ویژه برای ساماندهی اقدامات بنیادی در حوزه ارتقای جایگاه بین‌المللی این مرکز آموزشی خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی دانشگاه تهران بر این مبنا است که دایره رشته‌ها و حوزه‌های علم را که دانشگاه در آنها صاحب رتبه و سرآمد است، افزایش یابد؛ بویژه سیاست‌های خوبی به منظور رشد حضور و جایگاه بین‌المللی دانشگاه تهران در رشته‌های علوم انسانی، اجتماعی و رفتاری تدوین شده است

دکتر سید محمد مقیمی در نشست شورای دانشگاه تهران که با حضور روسای دانشکدگان، دانشکده‌ها، پردیس‌های بین‌الملل و مراکز و موسسات وابسته به دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به روند رو به رشد دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی، گفت: صلاحیت و شایستگی دانشگاه تهران خیلی بالاتر از تصویری است که امروز در عرصه جهانی منتشر می‌شود؛ چراکه خیلی از موارد و شاخص‌هایی که مورد توجه ما است در نظام‌های رتبه‌بندی مورد عنایت نیست.

رئیس دانشگاه تهران افزود: هر چند چشم‌اندازمان خیلی فراتر از شاخص‌های مدنظر رتبه‌بندی‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها است اما از طرفی هم امروز در دنیا جایگاه و رتبه کشورها را با استناد به این شاخص‌ها تعیین می‌کنند. اگر بخواهیم تراز مثبتی برای کشورمان در دنیا ایجاد کنیم، علاوه بر تاکید و تقویت بر شاخص‌های بومی مورد توجه خودمان، لازم است وضعیت‌مان در شاخص‌های متداول بین‌المللی را در حوزه‌های مختلف علم ارتقا بخشیم.

پیشرفت دانشگاه تهران در شاخص‌های ارزیابی رتبه‌بندی شانگهای ۲۰۲۲

وی با اشاره به پیشرفت دانشگاه تهران در شاخص‌های ارزیابی رتبه‌بندی شانگهای ۲۰۲۲ اظهار داشت: برمبنای گزارش سال ۲۰۲۲ نظام رتبه‌بندی شانگهای، دانشگاه تهران ضمن حفظ رتبه نخست ملی و قرارگیری در میان ۴۰۰ مؤسسۀ برتر جهان، در ۲۳ زمینۀ علمی صاحب رتبه شده و در ۱۶ زمینه موفق به کسب رتبه اول در بین مؤسسه‌های آموزش عالی ایران شده است.

رئیس دانشگاه تهران افزود: امتیازهای دانشگاه تهران در رتبه‌بندی شانگهای ۲۰۲۲ نشان می‌دهد، عملکرد دانشگاه تهران در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر نسبت به سال ۲۰۲۱ بهبود یافته و افزایش امتیاز دانشگاه تهران در سنجة پژوهشگران پراستناد در سال ۲۰۲۲ چشم‌گیرتر است.

تشکیل ستاد ویژه ارتقای جایگاه بین‌المللی دانشگاه تهران

رئیس دانشگاه تهران از ایجاد باشگاه طلایه‌داران علم در دانشگاه تهران به عنوان یک تدبیر موثر برای ارتقای جایگاه بین‌المللی دانشگاه تهران خبر داد و گفت: باشگاه طلایه‌داران علم دانشگاه تهران به زودی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح خواهد شد.

وی درباره حمایت‌هایی که از اعضای هیات علمی عضو باشگاه طلایه‌داران علم صورت می‌گیرد، به پرداخت کل مبلغ گرنت در ابتدای سال برای رفع نیازهای پژوهشی، اختصاص پذیرش یک دانشجوی پسادکترا، تخصیص سهمیه پذیرش دانشجوی دکترا از طریق استعداد درخشان به انتخاب خود محقق برتر و اختصاص هزینه حمایتی برای تهیه مواد آزمایشگاهی اشاره کرد.

دکتر مقیمی با اعلام اینکه عضویت در این باشگاه یکساله است، خاطرنشان کرد: اعضای باشگاه طلایه‌داران علم دانشگاه تهران ثابت نیستند؛ این موضوع می‌تواند بین محققان رقابت ایجاد کند و هر ساله افرادی جدید وارد این باشگاه شوند.

تاثیر راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران بر ارتقای جایگاه در وبومتریکس

وی همچنین به ارتقای ۱۰۱ پله‌ای جایگاه دانشگاه تهران در رتبه‌بندی وبومتریکس نسبت به یکسال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: در نظام رتبه‌بندی وبومتریکس که عمدتاً بر روی مشاهده‌پذیری وب‌سایت دانشگاه، دسترسی آزاد به اطلاعات و مستندات دانشگاه تاکید دارد، برای اولین بار دانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه ایرانی توانست موفق به کسب رتبه کمتر از ۳۰۰ شود.

رئیس دانشگاه تهران از راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران طی ۸ ماه گذشته به عنوان یکی از مولفه‌های اثرگذار در افزایش مشاهده‌پذیری وب‌سایت دانشگاه نام برد و خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران متعلق به همه دانشگاه است و باید همه افکار با رعایت چارچوب‌ها بتوانند در این رسانه اظهارنظر کنند، حتی کسی که در مخالفت با مسئول دانشگاه هم بخواهد اظهارنظری داشته باشد.

 تحمل‌مان را بالا ببریم

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران تاکید کرد: باید تحمل‌مان را بالا ببریم و خیلی از اینکه یک جایی به نقد ما می‌پردازد نگران نباشیم. در محیط دانشگاه باید بر روی افزایش تحمل‌پذیری کار کنیم چراکه از دانشگاه است که این روحیه باید به محیط اجتماعی اشاعه پیدا کند. تحمل در برابر انتقادات و توضیح مدیران دانشگاه به افکار عمومی و یا اصلاح رفتارهای نیازمند بهبود و اصلاح، نه تنها باعث رشد و شکوفایی دانشگاه می‌شود، بلکه فرهنگ انتقادپذیری را در جامعه ارتقا می‌دهد.

از روش‌های سنتی آموزشی فاصله می‌گیریم

دکتر مقیمی با اشاره به طراحی بسته تحول آموزشی دانشگاه تهران، گفت: به دنبال این هستیم که از روش‌های سنتی آموزشی فاصله گرفته و روش‌های جدید آموزشی را پی بگیریم. رویداد «آینده روشن» که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی و دانشکده معارف و اندیشه اسلامی دانشگاه تهران با حضور ۶۰۰ دانشجو از رشته‌های مختلف در حال برگزاری است، از جمله اقدامات در زمینه تحول آموزش است.

وی افزود: دانشجویانی که در رویداد «آینده روشن» شرکت کرده‌اند، ۴ واحد درس عمومی را در قالب فضای پرنشاط یک اردوی تفریحی، فرهنگی و علمی می‌گذرانند. امروز دانشجویان علاقمند هستند که از روش‌های رسمی فاصله بگیرند و به سمت فضاهای تعاملی و بسترهایی بروند که دارای جنبه کاربردی و عملی در محیط علمی است.

شنبه اول هر ماه، ملاقات عمومی هیات رئیسه دانشگاه تهران

رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنانش از برگزاری مستمر ملاقات عمومی ماهانه هیات رئیسه دانشگاه تهران با ذی‌نفعان خبر داد و گفت: قرار بر این است که جلسه ملاقات عمومی با ذی‌نفعان دانشگاه در شنبه ابتدای هر ماه برگزار شود. در نخستین جلسه ملاقات عمومی هیات رئیسه دانشگاه تهران با ذی‌نفعان، بیش از ۱۰۰ مراجعه‌کننده داشتیم که بیشتر مسائل آنها ناظر بر موضوعات میان وظیفه‌ای بود چراکه در این نوع موضوعات، یک واحد یا معاونت نمی‌تواند تصمیم قاطعی بگیرد. در جلسه ملاقات عمومی که همه معاونان و اعضای هیات رئیسه دانشگاه حضور دارند این فضا ایجاد می‌شود که معاونت‌ها در تعامل با هم برای مسائل حل‌نشده، راه حل پیدا کنند.

هیچ استادی موسسه دهخدا را ترک نکرده 

دکتر مقیمی در واکنش به حواشی رسانه‌ای ایجاد شده در روزهای اخیر درباره بخش تالیف موسسه لغت‌نامه دهخدا، اظهار کرد: موسسه دهخدا دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای است. هیچ یک از استادان همکار با موسسه، آنجا را ترک نکرده و همه اساتید حاضر در این مجموعه وزین، عاشق کار و آن محیط هستند. موسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی علاوه بر کار کردن بر روی لغت‌نامه، باید بحث اجتماعی شدن علم و ترویج زبان فارسی در کشور را نیز دنبال کند. با راه‌اندازی خانه خلاق و نوآوری علوم انسانی در موسسه دهخدا، این مجموعه می‌تواند به هدایت ایده‌های مرتبط با حوزه زبان و ادبیات فارسی بپردازد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر مقیمی افزود: متاسفانه تعداد زبان‌آموزان این مرکز بین‌المللی در شش سال گذشته تنها ۲ هزار و ۴۰۰ نفر بوده است؛ این در حالی است که تعداد زبان‌آموزان فقط برای یکسال باید بیش از این تعداد باشد. موسسه لغت‌نامه دهخدا نه تنها باید مرجع آموزش زبان فارسی برای دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران باشد بلکه شایسته است که آموزش زبان فارسی به همه دانشجویان خارجی کل کشور با محوریت این موسسه صورت گیرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar