ایسنا/ دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه لرستان گفت: سهم جامعه امروزی از ادبیات به صفر نزدیک است.

علی نوری در دومین نشست ادبی «شهریار غزل» که امروز در سالن شهید حیدریان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برگزار شد، با بیان اینکه زمانی که ادبیات از هر جامعه رخت بربندد، درگیری، خشونت و کینه وارد جامعه خواهد شد، ادبیات را زبان ناخودآگاه و درون انسان برشمرد و اظهار کرد: ادبیات زبان را می‌پالاید، زبانی که زیر لگدمال فشارهای اجتماعی، فشارهای کاری فرسوده و له شده است به کمک ادبیات و شعر دوباره سرزنده خواهد شد.

وی با اشاره به انواع شیوه‌های ارتباطی افزود: بهترین شیوه و البته اثرگذارترین آنها، ادبیات است؛ شعر سرچشمه نوشین، گوارا و سیراب‌کننده عواطف است. شعر عبرت‌آموز، شیرین‌تر از واقعیت و تجربه، زلال‌تر از زندگی و مؤثرتر از فلسفه علم و اخلاق است.

دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه لرستان بر اهمیت شعر و ادبیات در زندگی افراد تأکید کرد و گفت: سهم جامعه امروزی از ادبیات به صفر نزدیک است، تمام نگرانی‌ها، برخوردهای اجتماعی، تحمل نکردن‌ها، نقد نپذیرفتن‌ها ناشی از این است که از زبان دل و ادبیات استفاده نمی‌کنیم، چراکه زبان منطق تا جایی اثرگذار است، از جایی به بعد زبان دل و ادب است که تأثیرگذار خواهد بود.

این مدرس دانشگاه کم‌توجهی به شعر و ادبیات را باعث بسیاری از ناهنجاری‌ها و گرفتاری‌ها در جامعه دانست و عنوان کرد: در جامعه امروز از شعر به‌عنوان تفنن و به لایه سطحی از شعر توجه می‌شود و یا آرایش سطحی از زندگی به آن پرداخته می‌شود، و این درحالی است که بسیاری از ناهنجاری‌ها در خانواده‌ها، مدارس و حتی محافل دانشگاهی وجود دارند که اگر به مقوله شعر به‌درستی پرداخته شود و به محتوای اشعار، توجه ویژه‌ای داشته باشیم، می‌توانیم در بهبود این ناهنجاری‌ها قدم برداریم.

نوری با بیان اینکه سه دلیل برای نام‌گذاری روز شعر و ادب به نام شهریار وجود دارد، خاطرنشان کرد: نخست، شهریار بزرگ‌ترین و صادق‌ترین شاگرد حافظ و سعدی است. دوم، شهریار حد واسط و نقطه اعتدال و میانه و حد وسط شعر سنتی و معاصر است، هم شاعر اندیشه‌ها و مضامین سنتی است و هم اندیشه نو را وارد ادبیات می‌کند. سوم، شهریار آیینه دردهای معاصر است البته نیما، اخوان و شاملو نیز بوده‌اند، اما شهریار این دو ویژگی دیگر را نیز با خود دارد و خوب است، چنین روزی به نام او نام‌گذاری شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar